Jak vybrat cyklotrenažér

CyklotrenažérCyklotrenažér je vždy třeba vybírat podle toho kdo a jak na něm má šlapat. Jiný cyklotrenažér bude vyhovovat pro kondiční šlapání na spalování tuku (tam je v některých případech lepší zvolit klasický rotoped) a jiný pro trénink aktivního sportovce či pravidelného návštěvníka hodin spinningu. Je třeba zohlednit váhu a výšku osob které mají cyklotrenažér používat stejně jako požadovanou velikost zátěže a požadavek na možné šlapání ve stoje (většina zákazníků to považuje za automatické, ale např. trenažery do cca 10 000,- na šlapání ve stoje vůbec nejsou konstruované a jejich životnost je pak velmi krátká). Zcela zásadní je to, zda má kolo klasickou volnoběžku (po zastavení šlapek se setrvačník točí dál) nebo tzv. furtošlap jako spinningová kola na hodinách spinningu u kterých jsou šlapky pevně spřažené se setrvačníkem a ten je „táhne“ dopředu.

 

 Cyklotrenažér: brzdný systém

 

cyklotrenazer: brzdný systémU cyklotrenažérů se můžete setkat s třemi typy brzdných systémů. Nejpoužívanější je kotoučová (čelisťová, přítlačná) brzda kde odpor vytváří destičky s nalepeným filcem, které tlačí na setrvačník a tím jej brzdí, po čase je ale nutné destičky měnit, výhodou je neomezeně 

cyklotrenazer: brzdný systém

velká zátěž. Používají ho většinouspinningová kola. Druhou nejrozšířenější brzdou je magnetická brzda, její výhodou je o něco tišší chod a neopotebovatelnost, odpor cyklotrenažéru zde vytváří permanentní magnet, který se přibližuje a vzdaluje k setrvačníku a tím mění brzdný účinek.

Nejkomfortnější je Indukční (elektromagnetická) brzda, kde u setrvačníku je cívka s elektromagnetem, počítač řídí proud v cívce a tím sílu magnetického pole. Výhodou možnost extrémně vysoké zátěže, naprostá přesnost měření a absolutní tichost.


  

Cyklotrenažér: šlapací střed

Cyklotrenažér: šlapací střed

 

Cyklotrenažér: šlapací středDnes už jen méně kvalitní cyklotrenažéry mají střed miskový, jeho největší nevýhodou je velmi rychlé opotřebení i při kondičním domácím použití a následné drahé opravy (poznáte ho podle ohnuté šlapkové tyče procházející tělem cyklotrenažéru). Lepší cyklotrenažéry mají střed s klikami nasazenými na čtyřhran jako klasická kola, jeho kvalita provedení a životnost se ale liší dle jednotlivých výrobců a typů. 

 

  

Cyklotrenažér: Způsob ovládání zátěže

 

Cyklotrenažér: způsob ovládání zátěže

Cyklotrenažér: způsob ovládání zátěžeVybrat si můžete buď cyklotrenažér s ruční regulací zátěže (otočným či posuvným regulátorem), nebo elektronicky řízený cyklotrenažér. Ten umožňuje jak manuální režim, tak automatickou změnu zátěže v průběhu šlapání dle vybraného profilu trati (jeho průběh vidíte na displeji), nebo speciální programy automaticky upravující zátěž dle požadovaného tepu srdce apod. (bohužel ne u všech cyklotrenažérů v praxi dobře fungují, opět platí doporučení na značkové cyklotrenažéry s možností připojení hrudního pásu). 

 

 Cyklotrenažér: Setrvačník s / bez volnoběhu

 

Vyrábí se cyklotrenažéry které mají setrvačník bez volnoběhu, správně nazývané spinningová kola (indoortrenažéry), ty mají šlapky pevně spojené se setrvačníkem jako je tomu u kol ve spinningcentrech či u dětských kol, tzv. „furtošlap“. Druhý typ má setrvačník s volnoběhem který se chová jako klasické kolo, pokud tedy přestanete šlapat, setrvačník se dotáčí dál. Pro osoby zvyklé docházet na spinnig tedy doporučujeme koupit spinningové kolo s pevným náhonem, pro příznivce cyklistiky pak spíše cyklotrenažér s volnoběhem. Upozorňujeme že většinou se názvoslový spinningová kola (indoortrenažéry) a cyklotrenažér nedodržují a je tedy dobré si při koupi způsob náhonu hlídat.

 

 Cyklotrenažér: Sedlo, sedlová trubka, šlapky

 

Cyklotrenažér: sedlo, sedlová trubka, šlapky

Cyklotrenažér: sedlo, sedlová trubka, šlapkyTéměř každý cyklotrenažér umožňuje nejen výškové nastavení sedla, ale i jeho posun vůči řidítkům dopředu a dozadu a nastavení sklonu sedla. Pozor je třeba dávat i na kvalitu vlastní sedlovky, zda se jedná o sedlo obyčejné, gelové či sportovní. Šlapky jsou ve většině případů vybaveny klipsnou a u některých modelů i SPD nástavci pro speciální obuv, u modelů do cca 10 000,- jsou většinou šlapky plastové u dražších už trvanlivější kovové. Dobré je zakoupit model se závitem šlapky a trnem na sedlo normalizovaným jako na klasickém kole, který umožní výměnu šlapek a sedla za jiné.

  

 Cyklotrenažér: Transportní kolečka, vyrovnání nerovností

 

Cyklotrenažér: Transportní kolečka, vyrovnání nerovnostiCyklotrenažér je většinou vybaven přepravními kolečky pomocí kterých ho po naváhnutí lze přesunout po místnosti a vzadu seřizovacími nožičkami na vyrovnání nerovností podlahy. U levnějších cyklotrenažérů je vyrovnání řešeno otočnou excentrickou koncovkou nožičky, u lepších cyklotrenažérů seřizovacím otočným regulátorem na každé koncovce.

 

 

 

 Cyklotrenažér: Nosnost a ergonomie rámu

 

Cyklotrenažér: nosnost a ergonomie rámuNosnost cyklotrenažéru vždy souvisí s masivností rámu, bohužel ji dnes určují většinou dovozci a údaje hlavně u neznačkových cyklotrenažérů bývají zcela nereálné. Hlavně pokud chcete cyklotrenažér využívat i na šlapání ve stoje je velmi důležitý masivní a kvalitní rám. Dle výšky osob které mají cyklotrenažér používat je důležité vybrat správný model s ohledem na velikost rámu, výšku řidítek a rozsah výškového nastavení sedla.

 

 

Cyklotrenažér: Měření tepové frekvence

 

Cyklotrenažér: měření tepové frekvenceCyklotrenažér: měření tepové frekvenceCyklotrenažér: měření tepové frekvenceMěření tepu je klíčovým údajem pro účinné cvičení ať už ke spalování tuku, nebo fyzickou kondici. Většina cyklotrenažérů je dnes vybavena ušním snímačem, nebodotykovým snímačem (Hand-pulse). Oba tyto způsoby jsou nepohodlné a vhodné jen pro hrubou orientaci kvůli malé přesnosti. Komfortnější a zcela přesné je měření tepu hrudním pásem umístěným přes hrudník, který bezdrátově do počítače přenáší údaj o tepové frekvenci.

 

Cyklotrenažér: Připojení k PC

 

Cyklotrenažér: připojení k PCVybrané špičkové modely cyklotrenažérů (např. KETTLER) umožňují připojení stroje k počítači, dohrání programů, archivaci tréninků, jízdu reálně zobrazenou krajinou, zobrazení grafů tepu, rychlosti a spoustu dalších komfortních funkcí zvyšujících atraktivitu tréninku. Používají se k tomu software jako Kettler Univet či Kettler Ergokonzept.

 

Cyklotrenažér: Záruka, servis

 

Velmi důležitou věcí je délka záruky a zajištění servisu a náhradních dílů na cyklotrenažér. Výhodné je zakoupit cyklotrenažér u firmy zajišťující servis v případě poruchy u zákazníka ( stroj pak není třeba nikam vozit či posílat na reklamaci jak je to běžné u většiny prodejců a eshopů, ale technik přijede k Vám a závadu odstraní). 


Rozumím

Tyto stránky využívají soubory cookie, používáním tohoto webu souhlasíte s jejich použítím. Více informací