Prozkoumejte okolní cyklostezky na elektrokolech pro rok 2024, vydejte se na výlet do přírody, nebo si zahrajte stolní tenis na zahradě. My jsme na léto připraveni, a vy?
Benefit icon Doprava ZDARMA nad 2000Kč Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezeme a smontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záruční i pozáruční Benefit icon PŘES 100 ZNAČEK V NABÍDCE více jak 40 000 ks skladem Benefit icon Odeslání v den
objednání do 15 h

Jak vybrat eliptický trenažér

Eliptický trenažér jak vybratEliptický trenažér a jak ho vybrat je vždy otázkou toho kdo a jak na něm má šlapat. Jiný eliptical bude vyhovovat pro ryze kondiční šlapání na fyzičku a redukci tuku 80 kg ženy, jiný pro udržovací trénink staršího člověka a jiný pro trénink 100 kg aktivního sportovce.

Nejdůležitějším parametrem při výběru vhodného trenažéru je váha a výška osob které jej mají používat a požadovaný tvar kroku (vyšší / nižší). Váze nejtěžší osoby musí odpovídat dostatečně masivní rám a rozsahu výšek cvičících osob pak správná ergonomie a délka kroku crossového (eliptického) trenařéru.

Za jednu z nejzásadnějších věcí pak považujeme zajištění záručního servisu u zákazníka doma a dostupnost náhradních dílů, která je hlavně u levnějších značek velmi problémová. Zákazníci si to často neuvědomují, ale u většiny nespecializovaných  prodejců je třeba trenažér v případě problému rozebrat a zaslat na reklamaci, což je velmi nepříjemné a zdlouhavé. Na trhu je ale i několik specializovaných firem, které stejně jako my zajišťují servis u zákazníka doma v případě poruchy stroje. Pokud tedy se strojem máte nějaký problém, technik dojede na místo a závadu odstraní, případně na naše náklady stroj odveze a přiveze.   

 

Jakou vybrat konstrukci a tvar kroku

Setkat se můžete se čtyřmi různými konstrukcemi eliptických trenažérů, lišících se velikostí stroje, tvarem kroku, komfortem šlapání a šetrností ke kloubům: 

          A                                                 B                                                     C                                            D

Eliptický trenažér jak vybrat rám

Eliptický trenažér jak vybrat rám vpředuEliptický trenažér rám vzadu Eliptický trenažér Jak vybrat rám variabilní

 

 

 

 

 

 

 

 

A. Eliptické trenažéry se setrvačníkem vzadu a pedály vedle setrvačníku – nejlevnější řešení v rozmezí cen 5 000 Kč až 30 000 Kč. Tyto stroje se vyrábí ve dvou velikostech rámu a to s kratším krokem okolo 30 cm, nebo s delším, universálním krokem cca 40 cm. Pro drobnější osoby do cca 170 cm stačí i kratší 30cm krok, tam kde eliptikal bude používat i někdo vyšší je nutné zvolit stroj s universálním, delším krokem 40 cmNevýhodou této konstrukce je bez ohledu na značku stroje a velikost rámu ne tak přirozený tvar kroku (poměr jeho délky a výšky) a o něco větší vzdálenost nášlapů od sebe, což může být problém hlavně u drobnějších osob s ohledem na vyšší zatížení kyčlí. Výhodou jsou kromě nižší ceny i menší rozměry stroje. 

B. Eliptické trenažéry se setrvačníkem vpředu – kombinuje velmi příjemný, přirozený krok šetrný na klouby a záda s rozumnými rozměry stroje. Jedná se o velmi oblíbené řešení pro domácí využití s přirozenou polohou chodidel díky malé rozteči nášlapů. Rozumně provedené, rodinné stroje, s ložisky začínají okolo 20 000 Kč. Oproti předchozí konstrukci mají delší životnost a jsou vhodné i pro těžší osoby a větší zatížení, jelikož váha člověka nezatěžuje rám stroje, ale je opřena do pojezdu.   

C. Eliptické trenažéry s nášlapy umístěnými před setrvačníkem – řešení velmi časté u profesionálních strojů pro fitcentra nabízí stejně jako stroje se setrvačníkem vpředu velmi příjemnou a přirozenou ergonomii kroku a minimální rozteč nášlapů. Konstrukce těchto strojů je velmi masivní, opět jsou tedy vhodné i pro těžší osoby a větší zatížení, vybrané modely lze složit. Tento typ eliptických trenažérů lze zakoupit od cca 25 000 kč.    

D. Eliptické trenažéry s variabilním nastavením tvaru kroku – novinka posledních let, řešení které dokáže dokonale imitovat pomalý i rychlý běh s různou délkou kroku, šlapání na rotopedu i stepper. Získáte tak několik strojů v jednom a velmi komfortní pohyb šetrný ke kloubům. Aktuálně na českém trhu nabízí tuto konstrukci v domácím provedení pouze americká firma NORDICTRACK u modelů s cenou přes 50 000 Kč.  

DOPORUČENÍ: Kupujete-li eliptický trenažér pro lehčí osoby, nebo ryze kondiční šlapání, můžete vybírat ze všech uvedených typů konstrukcí. U těžších osob přes 100 kg, nebo v případě sportovnější či silovější formy tréninku ale důrazně doporučujeme vyloučit stroje ze skupiny "A", jejichž životnost je při tomto typu zatížení s ohledem na velké namáhání rámu omezená a budou vyžadovat údržbu, či servisní zásahy.  

 

Nosnost eliptického trenažéru

S typem konstrukce rámu přímo souvisí i nosnost stroje. Tu dnes bohužel určuje výrobce a tak je jen otázkou solidnosti a odvahy dané značky jakou hodnotu u stroje uvede. I proto na trhu najdete 30 kg no-name stroj za 5 000 Kč, který má uvedenou stejnou nosnost jako 95 kg stroj renomované značky za desetinásobek ceny. Vždy tedy doporučujeme orientovat se především podle váhy stroje, která vám napoví kolik je na stroji materiálu, jak masivní rám je a co vydrží. Záleží samozřejmě i na kvalitě zpracování a použitých materiálech, ty už ale laik těžko určí.

Zjednodušeně lze říci, že pro ryze kondiční šlapání lehčích, drobnějších osob lze při požadavku na co nejnižší cenu koupit stroje vážící okolo 30-40 kg (nižším vahám důrazně doporučujeme se vyhnout). Levnější rodinné crossy pro klasické kondiční šlapání začínají na cca 50-60 kg a eliptický trenažér který má vydržet váhy okolo 100 kg, či silovější zatížení by měl vážit min. okolo 70-80 kg. Pro muže je pak třeba vždy vybírat stroje s tužším rámem, které vydrží i razantnější a silovější „tahání“ za rukojeti. 

 

Jak vybrat eliptický trenažér náklon

Možnost nastavení sklonu pojezdu

Některé eliptické trenažéry umožňují i nastavení sklonu, čímž docílíte jedinečný pocit ze šlapání podobnější realitě a můžete tak i částečně měnit zatížení jednotlivých svalů dolních končetin a hýždí dle potřeby.

Ke změně sklonu dochází dle modelu buď elektronicky servomotorem (sklon lze pak měnit aniž byste ze stroje slézali i během cvičení), nebo sklon nastavíte jednoduše manuálně před tréninkem. 

Dříve byla tato funkce výsadou profesionálních strojů, aktuálně už ji mají i vybrané domácí stroje značek TRINFIT, či NORDICTRACK v cenách okolo 25 až 40 000 Kč. 

 

Rotoped jak vybrat šlapací střed miskovýŠlapací střed eliptického trenažéru

Jedním z nejdůležitějších dílů eliptického trenažéru je šlapací střed, který zásadně ovlivňuje tichost chodu a životnost stroje. U levnějších modelů bývá jen obyčejný miskový šlapací střed, u těch lepších pak složený šlapací střed s kuličkovými ložisky. Typ středu poznáte na první pohled. 

Levnější elipticaly osazené jednodušším miskovým šlapacím středem mají jednodílnou ohnutou kliku procházející tělem stroje (obrázek vpravo). Tento typ středu je nutné pravidelně seřizovat. I tak ale po čase dojde k jeho opotřebení, zvýšení hlučnosti a je nutné jej vyměnit. Výměna středu přitom s ohledem na ceny dílů a servisu vychází často na polovinu ceny nového stroje. 

 Eliptický trenažér jak vybrat - ložiska

 

 

 

Lepší modely mají středovou osu složenou na ložiscích a na ní jsou na čtyřhranu nasazeny boční tácy s pedály (na obrázku vlevo). Tento šlapací střed je v případě kvalitního provedení bezúdržbový a tichý.

Samozřejmě i u tohoto středu se kvalita provedení a životnost se může částečně lišit dle jednotlivých výrobců.

Každopádně pro klasické rodinné použití bychom s ohledem na tichost a životnost stroje doporučili výhradně tento typ středu.

 

Rotoped jak vybrat ruční ovládání zátěže

Jaké vybrat ovládání zátěže?

Při výběru eliptického trenažéru budete stát před volbou, zda vybrat model s manuální regulací zátěže otočným regulátorem, nebo elektronicky řízený trenažér, u něhož zátěž ovládáte přes počítač stroje, případně i přes SMART telefon či tablet. 

 

eliptického trenažéru s manuální regulací měníte zátěž jednoduše otáčením mechanického regulátoru se stupnicí 1 až 8 (uvedené číslo neodpovídá na všech strojích stejné zátěži, zátěž č.5 je tedy na každém modelu jiná).

Jak vybrat eliptický trenažér počítač program

eliptického trenažéru s elektronicky ovládanou zátěží pak požadovanou zátěž nastavíte buď ručně tlačítky + a - na displeji stroje, nebo se mění dle předvoleného programu sama, automaticky během šlapání. Počet a typy programů se liší dle jednotlivých modelů a značek, zpravidla bývá eliptický trenažér vybaven několika profilovými tréninky (zátěž se mění dle zvoleného profilu trati, který stejně jako vaši polohu vidíte na displeji stroje), možností vytvoření vlastního tréninku, případně speciálním HRC programem korigujícím zátěž dle vaší tepové frekvence. Posledně jmenovaný program má ale význam jen v případě, že daný model komunikuje s hrudním pásem měřícím přesně tepovou frekvenci. 

Vybrané modely elektronicky ovládaných eliptických trenažérů jsou pak vybaveny i bluetooth umožňující komunikaci s tréninkovými aplikacemi, jízdu na GOOGLE Maps a ovládání zátěže přes SMART phone, či tablet. Tomuto tématu se díle věnuje samostatný odstavec "Virtuální trénink na GOOGLE Maps". 

 

 

Eliptický trenažér – jaký vybrat brzdný systém

Eliptický trenažér jak vybrat brzdový systém

Drtivá většina eliptických trenažérů má dnes brzdu magnetickou, u níž odpor při šlapání vytváří sada permanentních magnetů nalepených na čtvrtkruhové liště. Přibližováním či naopak vzdalováním magnetů od setrvačníku se mění síla magnetického pole a brzdný účinek. Pohyb lišty probíhá buď přes ocelové lanko ručně (u manuálně ovládaných strojů), nebo servomotorem (u elektronicky ovládaných elipticalů s programy). Jednotlivé eliptické trenažéry se liší počtem magnetů a tím i maximální možnou zátěží, kterou umí brzda vyvinout. 

Výhodou magnetické brzdy a důvodem proč je dnes u eliptických trenažérů nejoblíbenější je její tichost a v případě kvalitního provedení prakticky neomezená životnost. Pozor je třeba dát na levné programovatelné modely, které bývají osazeny nekvalitními servomotorky s plastovými díly, jejichž životnost je nevalná. 

 

Crossový - eliptický trenažér: brzdový systém

O něco dokonalejším systémem, pro domácí účely moc nevyužívaným, je brzda indukční (elektromagnetická), která je vhodná i pro terapeutické či medicínské účely a to pro svou přesnost. U indukční brzdy nedochází k žádnému pohybu, u setrvačníku je napevno instalována cívka s elektromagnetem, počítač řídí proud v cívce a tím sílu magnetického pole.

Nevýhodou elipticalů s indukční brzdou jsou velmi drahé opravy v případě poruchy základové desky apod., doporučili bychom tedy kupovat stroje s touto brzdou výhradně od prověřených renomovaných značek používajících kvalitní komponenty (BH FITNESS, FLOW FITNESS, TUNTURI ...).   

 

Eliptický trenažér jak vybrat setrvačník a řemen

Hmotnost setrvačníkové hmoty

Hmotnost rotující setrvačníkové hmoty ovlivňuje plynulost šlapání bez nepříjemných trhavých pohybů. Pokud tedy chcete eliptical s co nejkomfortnějším chodem, vybírejte z modelů s těžším setrvačníkem. Častý mýtus je, že na strojích s těžkým setrvačníkem nejde nastavit malá zátěž, což je ale nesmysl, na všech modelech jde zátěž regulovat od nuly.  

- pro šlapání s minimální zátěží lehčích osob tedy může stačit i eliptický trenažér s malým setrvačníkem okolo 5 až 7 kg, nicméně chod takového stroje nebude nijak extra plynulý a komfortní

- pro nenáročné rodinné kondiční šlapání je optimální setrvačník okolo 10 až 15 kg, který už zaručí příjemný a plynulý chod v běžném rozsahu zátěží

- pro sportovněji zaměřené osoby, nebo při požadavku na využití těžších zátěží je vhodné zvolit stroj s hmotností setrvačníkové hmoty 15 a více kg 

 
  

Eliptický trenažér jak vybrat aplikace

Internet, Youtube, či virtuální trénink!

Vybrané modely elektronicky řízených elipticalů (FLOW FITNESS, TRINFIT, BH FITNESS, NORDICTRACK...) umožňují buď přímo na jejich displeji, nebo po napárování stroje s tabletem přes Bluetooth a po stažení patřičné aplikace široké možnosti individuálních tréninků, jejich ukládání, zobrazení grafů s průběhem tréninku, jízdu na GOOGLE Maps, či reálnou krajinou atd..

Jak vybrat Eliptický trenažérd jdotykový displej

Jednoduše si vytvoříte svou vlastní trať na GOOGLE Maps a následně jí projíždíte doma na svém rotopedu metr po metru včetně stoupání.

 

Možnosti a funkčnost aplikací se bohužel liší dle konkrétních značek. Jak tomu už bývá, aplikace ZDARMA bývají obvykle jednodušší, nemají tak propracovanou grafiku a poskytují jen základní funkce, na druhou stranu dokonalejší placené aplikace pak mají i možnost osobních trenérů, kteří vás během tréninku motivují a navádí. 

Některé vyšší modely pak už mají integrovaný dotykový displej a umožňují surfování na internetu ve standardním internetovém prohlížeči, puštění videa na Youtube, či vlastním audio, či videosouborů. 

 

   

Rotoped jak vybrat Měření tepové frekvenceJaké vybrat měření tepové frekvence ?

Měření tepu je klíčovým údajem pro účinné cvičení ať už ke spalování tuku, nebo fyzickou kondici.

Jen nejlevnější modely už dnes snímání tepu vůbec nemají, většina eliptických trenažérů je vybavena minimálně dotykovými snímači na rukojetích (tzv. hand-pulse), které jsou ale vhodné spíše pro občasné orientační přeměření tepu, jelikož jsou umístěné jen na pevných madlech (neměří tedy při pohybu rukama), jejich pevné držení po celou dobu tréninku je velmi nepohodlné a měření má navíc toleranci +/- 15%.

Pokud chcete měřit tep během celého tréninku a přesně, určitě investujte do stroje s přijímačem signálu od hrudních pásů (ať už analogové, nebo přes Bluetooth). Hrudní pás pak vysílá bezdrátově informaci do počítače trenažéru a ten ji následně zpracovává. Hrudní pásy měří tepovou frekvenci s přesností EKG a jejich použití je maximálně komfortní.

Dříve se využívalo i snímání tepu z boltce ucha ušní upínkou, tento způsob dnes už ale najdete na minimu strojů z důvodu nepřesnosti.

 

jak vybrat eliptický trenažér jeho přesun

Eliptický trenažér – složení a manipulace

Pro snazší manipulaci bývá eliptický trenažér většinou v přední části stroje vybaven přepravními kolečky. Po docvičení tak stroj můžete jednoduše naklopit a převézt na jiné místo. 

Jak vybrat eliptický trenažér složení

Stability stroje při cvičení je pak dosaženo seřizovacími nožičkami vyrovnávající nerovností podlahy. U levnějších modelů je vyrovnání řešeno otočnou excentrickou koncovkou nožičky, u lepších seřizovacím regulátorem na každé koncovce.

 

Novinkou jsou vybrané modely značek NORDICTRACK a PROFORM, u kterých lze po docvičení jednoduše složit řídítka a stroj překlopit do svislé polohy pro úsporu místa. Stroj pak na instalovaných kolečcích jednoduše převezete do rohu místnosti, ke stěně apod., kde bezpečně stojí (obrázek vpravo).   

 

Výhody koupě eliptického trenažéru u specializované firmyRotoped jak vybrat Měření tepové frekvence

Osobně bych věci jako je jízdní kolo, sekačka, nebo právě fitness trenažér nikdy nekoupil v klasickém všeobecném e-shopu nebo marketu, protože ze zkušenosti vím, že cokoli následně člověk potřebuje, má smůlu. 

Při koupi u specializované odborné firmy získáte řadu výhod:

  • možnost dodání eliptického trenažéru včetně montáže technikem u vás doma
  • poprodejní poradenství s obsluhou produktu, pokud si nebudete s čímkoli vědět rady - námi prodávané produkty známe a s jejich obsluhou vám rádi poradíme
  • zajištění záručního servisu technikem přímo u vás doma – pokud budete mít se strojem jakýkoli problém, bez nutnosti eliptický trenažér rozebírat a posílat na servis k prodejci či dovozci jak je bohužel běžné u většiny firem
  • prodlouženou záruku - na většinu strojů nabízíme prodlouženou záruku a to na celý stroj, případně jeho nejdůležitější části. Proto pokud je pro vás délka záruky důležitá, vždy si před koupí pečlivě zkontrolujte skutečnou délku záruky poskytované prodejcem na jednotlivé části stroje.

 

 

Široký sortiment námi nabízených modelů najdete v našem e-shopu v sekci eliptické trenažéry.

Pokud by jste s výběrem elipticalu potřebovali poradit, neváhejte se obrátit na naše techniky, kteří jsou vám k dispozici v pracovní dny od 9 ,00 do 18,00 hodin na naši zákaznické lince 602 119 550

 

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru vašeho trenažéru a věříme, že vám pomůže upevnit vaše zdraví a dosáhnout vašich cílů.  Váš specialista na fitness - Fitham.cz

 

Fitness prodejna LiberecEliptikaly prodejny

 

 

 

 

 

Navštivte naše pobočky, naši specialisté Vám rádi poradí
Nevíte si rady s nákupem?
Navštivte nákupního rádce Prohlédněte si rady a tipy na nákup
Zavolejte nám Rádi Vám telefonicky poradíme 602 119 550
Zanechte nám na sebe kontakt Také nám můžete na sebe zanechat telefonní číslo a my Vám zavoláme zpět