Vybavte se s přicházejícím jarem a hoďte se do formy! Máme pro vás ta nejnovější elektrokola pro rok 2024! K modelům Crussis 2024 od nás navíc získáte dárek v hodnotě až 2000 Kč a také poukaz na servis kola do sítě servisů Kolofix.
Benefit icon Doprava ZDARMA nad 2000Kč Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezeme a smontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záruční i pozáruční Benefit icon PŘES 100 ZNAČEK V NABÍDCE více jak 40 000 ks skladem Benefit icon Odeslání v den
objednání do 15 h

Jak vybrat gymnastický míč

V následujícím článku najdete informace jak vybrat gymnastický míč a na co při jeho koupi dávat pozor. Pokud potřebujete zpevnit vaše tělo nebo třeba jen doma regenerovat po náročném dni, pak je pro vás gymnastický míč nejlepší volbou. Gymnastické míče mají velký vliv na celkovou motoriku pohybu lidského těla. Při tréninku na nich zapojujete zádové a břišní svaly, aktivujete klouby a celkově snižujete napětí organismu. Při cvičení s gymnastickým míčem můžete předejít mnoha zdravotním problémům. Cvičení se hodí pro každého od kojenců po seniory.

Otázka jak vybrat gymnastický míč souvisí s jeho využitím, je třeba řešit průměr míče, jeho materiál a kvalitu. Cenový rozdíl mezi průměry míčů je minimální, ale nepředpokládejte, že větší míč vám uleví od bolesti více! Míč správné velikosti je základ při správném provádění cviků a následného zlepšení zdravotního stavu. V první řadě by se měl výběr míče řídit podle toho pro koho je míč určen (těhotná, zdravý člověk, člověk se sníženou motorickou schopností atd..).

Dále se pak rozhodujeme podle vhodného materiálu a výšky postavy, dle které by jste se měli rozhodovat o průměru míče. Z následujících informací se dozvíte jaký míč je pro vás nejvhodnější a jaký gymnastický míč vybrat.

  

VÝBĚR MÍČE ODPOVÍDAJÍCÍ VAŠÍ POSTAVĚ

 

gymnastický míš Tunturi

Podle velikosti postavy

Podle délky paže od ramene ke konečkům

Velikost míče

         80 - 110

         Do 45cm

       Míč 35cm

       110 - 135

         45 - 55cm

       Míč 45cm

       135 - 155

         56 - 65cm

       Míč 55cm

       155 - 175

         66 - 80cm

       Míč 65cm

       175 - 185

         81 - 90cm

       Míč 75 cm

       185 cm a více

 

       Míč 85cm 

 

 

 

 

 

NOSNOST MÍČE

Kromě výšky také nezapomínejte na vaši tělesnou hmotnost, i ta souvisí s tím jaký gymnastický míč vybrat! Většina levných gymnastických míčů má nízkou cenu jen díky levnějším materiálům a výrobě. Ve většině případů mají i sníženou pevnost.

Berte v potaz, že pokud je vaše tělesná hmotnost vyšší, je lepší koupit gymnastický míč z kvalitnějšího a silnějšího materiálu a současně s větším průměrem míče kvůli většímu prosednutí. Zde doporučujeme vybrat míš z horní hranice výškového rozpětí. Např. při tělesné hmotnosti 49 kg na 150 cm je správný rozměr míče 45 cm, pokud ale při této výšce vážíte 83 kg, vyberte míč o průměru 55 cm. Existují i extra velké gymnastické míče o průměru až 120 cm a oválné míče, ale jejích používání je spíše určeno pro rehabilitační cvičení apod...TESTY ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOSTI, ALERGIE...

Při výběru gymanstického míče vybírejte materiál bez obsahu těžkých kovů, fenolů a také se rozhodujte jestli nejste alergičtí na latex, nebo jiný materiál ze kterého je míč vyroben. 

Dělení míčů podle materiálů - jaký vybrat ?

  • Nejlevnější gymnastické míče vyráběné z materiálů, které mohou obsahovat těžké kovy a ftaláty. Míče z těchto materiálů naše firma nedistribuuje.
  • Gymnastické míče z certifikovaných materiálů jsou vyráběny z hladkého, lesklého PVC materiálu bez těžkých kovů a ftalátů. Jde o tradiční míče dostačující pro kvalitní procvičení s vysokou dynamičností a zátěží. Hlavním takovým zástupcem, který v naší firmě můžete zakoupit jsou gymnastické míče TUNTURI. I přesto je tento klasický způsob výroby nejvíce rozšířený a z tohoto samého materiálu se vyrábí různé efektní „designové“, či masážní míče. Využití v rehabilitaci, terapii, relaxaci, sezení, zábava...
  • Nejkvalitnější variantou je gymnastický míč silnostěnný, samozřejmě opět bez těžkých kovů a ftalátů. Matný, příjemně „teplý“, hebký materiál. Tento typ míče se při poškození začne vyfukovat pomalu. Jsou certifikované pro zdravotnické a rehabilitační používání a mají vysokou nostnost (až 300 kg). Typickým zástupcem jsou gymnastické míče ANTIBURST, které lze zakoupit i v našem eshopu. Míče z tohoto materiálu jsou vhodné především pro cvičení těhotných, či osob se sníženou motorikou po úrazu, seniory apod..Využití je pro všechny druhy cvičení, sezení, relaxace, především ale fitness, fyzioterapeutická cvičení, rehabilitace, těhotenství, kojení, senioři. Díky příjemnému povrchu je ideální pro děti

 

VOLBA MÍČE DLE TVARU A POUŽITÍ - JAK VYBRAT ?

  • Klasický gymnastický míč - větší míč kulatého tvaru určený ke cvičení, či sezení o velikosti cca 40 – 75 cm. Jedná se o nejprodávanější typ míče s universálním využitím
  • Extrémně velký Physio Ball – Velmi rozměrný míč kulatého tvaru určen ke cvičení, který je především využívám na fyzioterapii. Na sezení ho lze využít pouze osobou vyšší 185 cm. Velikost míče se pohybuje cca 85 - 120 cm.
  • Physio roll – Speciální tvary míčů jako válce, či elipsy apod.., který se využívá převážně na fyzioterapii. Míč je tvarován tak, aby pacient mohl sedět s terapeutem společně na míč. Je určen pro práci s lidmi, kteří mají problém s koordinací. Díky tomuto tvaru míče obsáhne větší plochu a zajistí tak větší stabilitu míče.
  • Masážní terapeutický míčKulatý, či jinak tvarovaný míček malého průměru (zpravidla 5 až 15 cm) využívaný na speciální cvičení, masáže apod.. Případné výstupky stimulují krevní oběh, reflexní zóny a lze je využívat i na lymfatickou drenáž či jen pro relaxaci. 

 

JAK SPRÁVNĚ NAFOUKNOUT CVIČEBNÍ MÍČ?

Nikdy nedokážete dokonale nafouknout míč pouze ústy. Navíc s vašim dechem se mohou do něj dostat bakterie a vlhkost, což je přinejmenším nežádoucí a po případném vyfouknutí pak může dojít ke slepení stran míče zevnitř.

K nafouknutí míče lze použít buď klasickou pumpičku na kolo, speciální pumpičky pro gymnastické míče, pumpičku na matrace, nebo příruční kompresor. Při nafukování míče by měl být míč ohřátý na pokojovou teplotu a nafukování by se mělo provádět cca o 10 cm méně, než je doporučená velikost. Po tomto postupu by se měl míč jeden den nechat v klidu, míč se narovná a pak jej dofoukneme na potřebnou velikost. V běžném provozu používáme míč podhuštěný o více než 5 cm doporučené velikosti. To vše je kvůli předejití ztrát tuhosti míče!

 

PŘÍSLUŠENSTVÍ

K rahabilitačním míčům je k dispozici celá řada příslušenství a doplňků usnadňující jejich použití a skladování. Ať už se jedná o skladovací stojany, sítě na rahabilitační míče, nebo pumpičky a další příslušenství. 

 

LITERATURA

Podrobnější informace o jednotlivých cvicích najdete v publikaci Cvičíme na velkém míči s DVD , nebo Cvičení na velkém míči a v dalších specializovaných knihách či DVD, které lze zakoupit na našem eshopu zde.

 

CVIČENÍ NA GYMNASTICKÉM MÍČI

Základní informace o tom jak správně sedět, či cvičit na gymnastickém míči najdete na našich stránkách ve článku Cvičení na gymnastickém míči.

 

 

 

Navštivte naše pobočky, naši specialisté Vám rádi poradí
Nevíte si rady s nákupem?
Navštivte nákupního rádce Prohlédněte si rady a tipy na nákup
Zavolejte nám Rádi Vám telefonicky poradíme 602 119 550
Zanechte nám na sebe kontakt Také nám můžete na sebe zanechat telefonní číslo a my Vám zavoláme zpět