Prozkoumejte okolní cyklostezky na elektrokolech pro rok 2024, vydejte se na výlet do přírody, nebo si zahrajte stolní tenis na zahradě. My jsme na léto připraveni, a vy?
Benefit icon Doprava ZDARMA nad 2000Kč Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezeme a smontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záruční i pozáruční Benefit icon PŘES 100 ZNAČEK V NABÍDCE více jak 40 000 ks skladem Benefit icon Odeslání v den
objednání do 15 h

Jak vybrat posilovací věž

Čím dál více lidí si uvědomuje důležitost své fyzické kondice, a tak častým doplňkem domácí posilovny bývá nejen kardio trenažér, ale i posilovací věž či klasické posilovací stroje a lavice na činky. Při výběru posilovací věže je třeba zohlednit řadu faktorů – od vašich tělesných proporcí jako je váha a výška, přes vaše zkušenosti s posilováním, až po cíl, kterého chcete dosáhnout.

Jiné nároky na posilovací věž bude mít člověk středního věku, jehož cílem je, ať už ze zdravotních či estetických důvodů, zdravá tělesná schránka bez ochablých svalů, vrstev tuku a bolavých zad. A zcela jiné pak nadšený mladík či sportovec, který pravidelně cvičí v posilovně a kupuje věž domů kvůli ztrátě času při dojíždění do posilovny, anebo z důvodu cvičení v pohodlí domova kdykoli má chuť a čas bez nutnosti čekání na obsazený stroj. 

Otázka, jakou posilovací věž vybrat souvisí s vaším cílem, kterého chcete dosáhnout, ale také s vašimi zkušenostmi v tréninku. Zákazníky, kteří vybírají posilovací věž, lze tak rozdělit do dvou skupin. 

První skupinou jsou lidé bez větších zkušeností s posilováním, jejichž cílem není hora svalů, ale posilování berou spíše jako doplněk ke zdravému životními stylu, chtějí zhubnout, zpevnit svaly nebo doplnit jiné sportovní aktivity.

Druhá skupina jsou lidé, kteří pravidelně navštěvují posilovnu, cvičení berou vážněji a mají jasně stanovený cíl na nabírání svalové hmoty.

Pro zmíněnou první skupinu zřejmě nebude nutné, aby si mohli naložit na protisměrné kladky stovky kg zátěže, ale postačí spíše jednodušší věž, na které dokážeme funkčně procvičit celé tělo za pomocí lehčích vah a základních stanovišť.

U druhé skupiny už se můžeme bavit o propracovanějších verzích věží. Můžeme totiž předpokládat, že cvičenec, kterému jde o budování svalů a zacílení na konkrétní svalovou skupinu, bude rozhodně potřebovat posilovací věž s bohatšími možnostmi, než cvičenec, kterému jde pouze o zpevnění svalů.

Hlavní rozdíl mezi posilovací věží pro rekreační cvičence, nebo pokročilé (bodybuildery) bude pravděpodobně v nosnosti kladek, hmotnosti instalovaného závaží, bytelnosti celé konstrukce, výškově nastavitelných sedadel atd.

Základní kritéria pro výběr posilovací věže

  • Prostor na věž a počet stanovišť 
  • Cíl + jak často budu cvičit – ergonomie, nastavení, šetrnost ke kloubům
  • Moje cíle – max. zátěž, nastavení adaptérů
  • Mechanika stroje – rámová konstrukce, kladky + lanka, uložení adaptérů (šroub/maznice) 
  • Ergonomie – nastavení sedáku, opěrek, kopače, rozsahu cviků
  • Výška člověka – max. kladka, možnost nastavení
  • Není vhodnější posilovací lavice se stojanem?

Posilovací stroje a kvalita rámové konstrukce 

Bohužel čím dál častější je dovoz a výroba nekvalitních strojů z dálného východu, které jsou materiálově ošizené a konstruované „na oko zákazníka“. Na obrázku vypadají jako srovnatelná věž, která je kvalitní, mají většinou spoustu stanovišť, nesplňují ale základní požadavky na kvalitu, bezpečnost a ergonomii pohybu. Většinu cviků na nich pak vůbec nelze správně provést, cvičení je nepříjemné a ze stroje se tak postupně stane odložený „věšák“

Zcela zásadní věcí při výběru posilovacího stroje či lavičky je možnost polohování jednotlivých opěrek a adaptérů. Pokud je jimi stroj vybaven, lze posed a průběh cviku upravit podle konkrétních tělesných proporcí člověka, cvičení na stroji je komfortní a nedochází k poškozování kloubů a šlach.

Levnější stroje, které nemají alespoň základní možnosti polohování doporučujeme rozhodně nekupovat. U posilovacích lavic na činky je pak důležitá jejich velikost a rozsah nastavení úhlu.

Posilovací stroje a typ závaží

První varianta závaží můžou být jednotlivé kotouče různých hmotností a průměrů. Průměry vrtání kotoučů můžou být: 25, 30 a 50 mm, kde je důležité vybrat buď kotouč se stejným průměrem jako je nakládací trn, nebo s průměrem vyšším. Hmotnost jednotlivých kotoučů se nejčastěji pohybuje od 1,25 kg až po 25 kg. Výhodou kotoučového závaží může být vysoce individuální nastavení hmotnosti závaží pro váš trénink a možnost dokoupení dalšího závaží pro zlepšení výkonů. Jeho nevýhodou může být naopak opakované nandávání a sundávání kotoučů z trnu při změně závaží. 

Druhý typ závaží jsou pak většinou předinstalované zásobníky s cihličkami, kde závaží vybíráme pomocí kolíku, který zasuneme do příslušné cihličky. U strojů cihličkovým závažím by pak cihličky měly být kovové s pojezdovou vložkou, zaručující tichý a plynulý chod. Jejich největší benefit je v jednoduchosti zvolení zátěže, a naopak negativum může být nižší individuálnost volby zátěže vůči kotoučovému a limitace závaží, které je již instalováno, protože ne u všech věží lze dokupovat dodatečné cihličky ke zvýšení zátěže. Některé věže jsou však navíc vybaveny dodatečnou zátěží (většinou pomocí otočného kolečka), kde si můžeme dodatečně přidat zátěž po menších vahách.

Posilovací stroje - kladky a převody

Velmi důležitou a na servis drahou částí posilovacích věží je převodová lanka a kladky. Životnost lanek je daná kvalitou použitých materiálů a zvolením správného průměru lanka (hlavně u levnějších věží se stává, že výrobce použije vzhledem k pojezdové drážce kladky nevhodný průměr lanka, a to se potom velmi rychle opotřebovává). U kladek je důležité osazení ložisky a hlavně pevnost materiálu v kterém je ložisko osazeno (pokud je ložisko v nekvalitní plastové kladce není to nic platné a velmi rychle se tak zničí).

kladky a převody

Posilovací stroje a lavice a možnost jejich složení

 Vybrané posilovací lavice a stroje lze pro úsporu místa po docvičení více či méně složit. Ne vždy je to ale šťastné řešení, hlavně u levnějších neznačkových lavic pak dochází po několika cyklech složení k „vychození“ spojů a jejich nestabilitě. Doporučujeme tak zvážit, pokud nutně potřebujete skládací lavici, nebo do ní investovat více peněz za účelem vyšší kvality.

 Možnost složení 

Posilovací stroje a jejich cena

Cena stroje vždy souvisí s jeho kvalitou a komfortem cvičení na stroji. Popisky bohužel vytváří sami dovozci či výrobci strojů, a jejich hodnocení jsou tak velmi často neobjektivní. Pokud se někdo domnívá, že koupí kvalitní posilovací věž se širokou škálou cviků za cca 10 000 Kč, bude velmi zklamán, i když věž působí na obrázku a popisu dobře.

Před koupí je dobré si porovnat cenový rozsah u požadovaného typu stroje a zvolit dle požadované kvality patřičnou kategorii (pokud tedy chci koupit např. posilovací lavici se stojanem na činku a v nabídce jsou modely od 2 do 12 000 Kč, pak pro nenáročné domácí použití bude rozumnou volbou lavice za cca 5–7000,- Kč, tedy zlatá střední cesta. Kdo požaduje maximální komfort při cvičení a patřičnou variabilitu, patrně sáhne po značkovém výrobku vyšší cenové relace. Nejlevnější modely (jejich cena je vždy na úkor kvality a jsou pro zákazníky jen zklamáním) doporučujeme nepořizovat.

Posilovací stroje – záruka a servis

Velmi důležitou věcí je délka záruky, zajištění servisu a náhradních dílů na posilovací stroje. Výhodné je zakoupit stroj u firmy zajišťující servis v případě poruchy u zákazníka (stroj pak není třeba nikam vozit či posílat na reklamaci, jak je to běžné u většiny prodejců a eshopů, ale technik přijede k Vám a závadu odstraní).

 

Široký sortiment námi nabízených modelů najdete v našem e-shopu v sekci Posilovací věže.

Pokud byste s výběrem posilovací věže potřebovali poradit, neváhejte se obrátit na naše prodejce, kteří jsou vám k dispozici v pracovní dny od 9,00 do 18,00 hodin na naší zákaznické lince 602 119 550 anebo můžete navštívit naše kamenné prodejny.

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru vašeho nové posilovací věže a věříme, že vám pomůže upevnit vaše zdraví a dosáhnout vašich cílů.  Váš specialista na fitness - Fitham.cz

Prodejna LiberecPosilovací věže

Navštivte naše pobočky, naši specialisté Vám rádi poradí
Nevíte si rady s nákupem?
Navštivte nákupního rádce Prohlédněte si rady a tipy na nákup
Zavolejte nám Rádi Vám telefonicky poradíme 602 119 550
Zanechte nám na sebe kontakt Také nám můžete na sebe zanechat telefonní číslo a my Vám zavoláme zpět