Jak vybrat rotoped

rotoped

Rotopedy je vždy vybírat podle toho kdo a jak na něm má šlapat. Jiný rotoped bude vyhovovat pro universální rodinné využití, jiný pro kondiční rodinné šlapání na spalování tuku či rehabilitaci staršího člověka a jiný pro trénink aktivního 100kg sportovce s výškou 190cm. Je třeba zohlednit váhu a výšku osob které mají rotoped používat s ohledem na velikost rámu stroje a možné nastavení sedla a řidítek. Další důležitou věcí je požadovaný rozsah možné zátěže a s tím související plynulosti šlapání.

 

Rotopedy: brzdný systém

Rotopedy: brzdný systém

Rotopedy: brzdný systémVětšina rotopedů na trhu má dnes brzdu magnetickou, kde odpor při šlapání vytváří permanentní magnet, který svou polohou k setrvačníku mění brzdný účinek. Výhodou je tichost brzdy a dlouhá životnost. O něco dokonalejším systémem je brzda indukční (elektromagnetická), u které je cívka s elektromagnetem, počítač řídí proud v cívce a tím sílu magnetického pole. Výhodou je možnost velmi vysoké zátěže, u značkových modelů pak naprostá přesnost měření a bezporuchovost.

 

  

Rotopedy: šlapací střed

Rotopedy: šlapací střed
Rotopedy: šlapací střed

Dnes už jen u méně kvalitních rotopedů je Střed miskový, jeho největší nevýhodou je velmi rychlé opotřebení i při kondičním domácím použití a následné drahé opravy (poznáte ho podle ohnuté šlapkové tyče procházející tělem rotopedu). Lepší modely mají střed s klikami nasazenými na čtyřhran jako klasická kola, jeho kvalita provedení a životnost se liší dle jednotlivých výrobců a modelů.

 

 

Rotopedy: způsob ovládání zátěže

Rotopedy: Způsob ovládání zátěže

Rotopedy: způsob ovládání zátěže

Rozděluje rotopedy na modely s ruční regulací zátěže (otočným regulátorem s číselnou stupnicí), nebo elektronicky řízené rotopedy. Ty umožňují jak manuální režim, tak automatickou změnu zátěže v průběhu šlapání dle vybraného profilu trati(jeho průběh vidíte na displeji), nebo speciální programy automaticky upravující zátěž dle požadovaného tepu srdce apod. (bohužel ne u všech rotopedů v praxi dobře fungují, opět platí doporučení na značkové rotopedy s možností připojení hrudního pásu).

 

 

Rotopedy: sedlo a sedlová trubka

Rotopedy: Sedlo a sedlová trubka

Levné rotopedy umožňují výškové nastavení sedla, lepší pak i jeho posun vůči řidítkům a nastavení jeho sklonu. Pozor je třeba dávat na kvalitu vlastního sedla rotopedu, téměř všichni výrobci dnes uvádí sedla gelová, ale jejich kvalita je různá. U vyšších osob je třeba hlídat maximální výšku na kterou jde sedlo nastavit, při správném nastavení má být koleno ve spodní poloze pohybu těsně před propnutím.

 

 

Rotopedy: Transportní kolečka, vyrovnání nerovností

Rotopedy: Transportní kolečka, vyrovnání nerovností

Rotopedy jsou většinou vybaveny přepravními kolečky a seřizovacími nožičkami na vyrovnání nerovností podlahy, U levnějších modelů je vyrovnání řešeno otočnou excentrickou koncovkou nožičky, u lepších seřizovacím otočným regulátorem na každé koncovce.

 

 

Rotopedy: Nosnost a ergonomie rámu

Nosnost rotopedu vždy souvisí s masivností rámu, bohužel ji dnes určují sami výrobci a údaje hlavně u neznačkových rotopedů bývají zcela nereálné. Dle výšky osob které mají rotoped používat je důležité vybrat správný model s ohledem na velikost rámu, výšku řidítek a rozsah nastavení sedla rotopedu. Samostatnou skupinu pak tvoří tzv. recumbenty (horizontální rotopedy) na kterých sedíte s opřenými zády a nohy máte před sebou. Ty jsou vhodné pro osoby trpící bolestmi zad či zhoršenou stabilitou.
 
 

Rotopedy: Měření tepové frekvence

Rotopedy: Měření tepové frekvence

Rotopedy: Měření tepové frekvence

tep hrudni pas

Měření tepu je klíčovým údajem pro účinné cvičení ať už ke spalování tuku, nebo fyzickou kondici. Většina rotopedů je dnes vybavena ušním snímačem, nebo dotykovým snímačem (Hand-pulse). Oba tyto způsoby jsou nepohodlné a vhodné jen pro hrubou orientaci kvůli malé přesnosti. Komfortnější a zcela přesné je měření tepu hrudním pásem umístěným přes hrudník, který bezdrátově do počítače přenáší údaj o tepové frekvenci.

  

Rotopedy: Připojení k PC

Rotopedy: připojení k PC

Vybrané špičkové modely rotopedů (KETTLER, TUNTURI) umožňují připojení stroje k počítači, dohrání programů, archivaci tréninků, jízdu reálně zobrazenou krajinou, zobrazení grafů tepu, rychlosti a spoustu dalších komfortních funkcí zvyšujících atraktivitu tréninku. Používají se k tomu software jako Kettler Univet či Kettler Ergokonzept či Tunturi T-ware.

 

Rotopedy: Záruka, servis

Velmi důležitou věcí je délka, podmínky záruky a zajištění servisu a náhradních dílů na rotopedy. Výhodné je zakoupit rotoped u firmy zajišťující servis v případě poruchy u zákazníka (rotoped pak není třeba nikam vozit či posílat na reklamaci jak je to běžné u většiny prodejců a eshopů, ale technik přijede k Vám a závadu odstraní).

 

 


Rozumím

Tyto stránky využívají soubory cookie, používáním tohoto webu souhlasíte s jejich použítím. Více informací