Vybavte se s přicházejícím jarem a hoďte se do formy! Máme pro vás ta nejnovější elektrokola pro rok 2024! K modelům Crussis 2024 od nás navíc získáte dárek v hodnotě až 2000 Kč a také poukaz na servis kola do sítě servisů Kolofix.
Benefit icon Doprava ZDARMA nad 2000Kč Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezeme a smontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záruční i pozáruční Benefit icon PŘES 100 ZNAČEK V NABÍDCE více jak 40 000 ks skladem Benefit icon Odeslání v den
objednání do 15 h

Činky a cvičení s nimi

Jednoruční činky jsou základní pomůckou pro různé formy posilování doma nebo ve fitness centru. Jejich největší výhodou je, že se dají používat u velkého množství cviků, a tím umožňují procvičení většiny svalových skupin. Pokud již nedostačuje intenzita cvičení s vlastním tělem, zvýšení zátěže dosáhnete právě použitím činek. Cena jednotlivých činek je oproti fitness strojům a jiným složitějším pomůckám rapidně nižší a k jejich skladování potřebujeme minimální prostor. Jednoruční činky můžeme obecně rozdělit na ty s pevnou hmotností, s nastavitelnou hmotností pomocí přidávání závaží a s novinkou na trhu, kterou jsou nastavitelné variabilní činky, pomocí otočení madla nebo jiného zajišťovacího systému.

 

ČINKY S PEVNOU HMOTNOSTÍ

Činky s pevnou vahou slouží k posilování svalů a zvyšování síly, přičemž mají předem určenou hmotnost, která se nedá měnit. Hlavní výhodou těchto činek oproti nastavitelným činkám je jejich jednoduchost a rychlost použití, jelikož odpadá nutnost měnit závaží během tréninku. To umožňuje plynulejší a efektivnější cvičení, zejména při vysokointenzivních trénincích, kde je třeba rychle přecházet mezi různými cviky. Navíc jsou pevné činky často odolnější a stabilnější, což snižuje riziko úrazu při manipulaci. Dále je můžeme dělit dle konkrétního stylu cvičení, povrchové úpravy a samotného materiálu závaží. 

1. Vinylové činky - Jednoduchou a nejlevnější variantou vhodnou především na rekreační cvičení jsou vinylové činky, které mají kovové jádro potažené barevnou vinylovou vrstvou. Jsou běžně dostupné v hmotnostech 0,5 až 6 kg. 

2. Činky s neoprenovým povrchem - Obdobou vinylových činek jsou činky s neoprenovým povrchem, který je zdrsněný a zvyšuje jistotu úchopu ve zpocených dlaních. Jsou vhodné především pro dynamické sporty, jako je fitbox, aerobic apod.

3. Jednoruční Profesionální činky Jsou nejčastěji používané v profesionálních fitnesscentrech pro jejich vysokou odolnost, komfort při cvičení a přesnost dané hmotnosti. Jsou ideální pro cvičence, kteří jsou zvyklí cvičit v komerčních posilovnách nebo si chtějí užít maximální komfort při cvičení. Hmotnost profesionálních jednoručních činek se pohybuje nejčastěji od 2,5 do 60 kg a mohou se lišit i tvarem. Buďto můžete narazit na hranatá HEXA činky, které mají výhodu, že pevně drží na místě nebo klasické kulaté činky.

4. Obouruční profesionální činkyJsou taktéž často používané v profesionálních fitnesscentrech pro jejich vysokou odolnost, komfort při cvičení a přesnost dané hmotnosti. Jsou ideální pro cvičence, kteří chtějí bez zdržování se s nakládáním kotoučů chytit činku a cvičit. 

 

Materiál samotného závaží bývá nejčastěji:

  • Cement - Činka z cementu je cenově dostupná a vhodná pro domácí použití, avšak může být méně odolná a větší než kovové alternativy. Navíc je náchylnější k poškození při pádu.
  • Ocel - Činka z oceli je extrémně odolná a má dlouhou životnost, často nabízí lepší vyvážení a přesnější hmotnost.
  • Litina - Činka z litiny je robustní a extrémně odolná, používá se nejčastěji ve fitnesscentrech, je však vždy potažena ochranou vrstvou materiálu, která chrání její povrch před korozí.

 

NAKLÁDACÍ ČINKY

Nakládací činky slouží k posilování svalů a zvyšování síly s možností přizpůsobení váhy pomocí přidávání nebo odebírání závaží. Hlavní výhodou těchto činek oproti činkám s pevnou vahou je jejich flexibilita, která umožňuje nastavit optimální váhu pro různé cviky a různé fáze tréninku, což je ekonomičtější a šetří místo, protože není potřeba mít sadu činek různých hmotností. Tento typ činek je ideální pro postupné zvyšování zátěže a přizpůsobení tréninkového programu individuálním potřebám a pokrokům cvičence. Nakládací činky můžeme dále dělit podle průměre, který je nejčastěji 30 mm nebo 50 mm (profesionální olympijský průměr) a podle povrchové úpravy a materiálu samotného závaží.

1. Jednoruční nakládací činky - Jsou nejčastěji využívané v domácích posilovnách a prostorech, kde nemáme tolik prostoru pro velký stojan s pevnými činkami. Jejich výhodou je vysoká variabilita nastavení zátěže a malé nároky na prostor. 

2. Obouruční nakládací činky - Využívají se často v domácích i komerčních posilovnách pro jejich vysokou variabilitu nastavení zátěže a takřka neomezené možnosti. Na trhu nalezneme malé obouruční činky různých tvarů (Z osa, rovná osa a různé úhly zakřivení) nebo velké obouruční osy nejčastěji v délce 1800 - 2200 mm. Při výběru obouruční činky vždy dbejte na její maximální nosnost a případě průměr. Ten je nejčastěji 30 mm nebo 50 mm (olympijský průměr). Pro domácí hobby cvičení bohatě postačí průměr 30 mm a pro pokročilejší jedince doporučujeme olympijské činky (50 mm) s větší nosností.

 

Materiál samotného závaží bývá nejčastěji:

  • Cement - Činka z cementu je cenově dostupná a vhodná pro domácí použití, avšak může být méně odolná a větší než kovové alternativy. Navíc je náchylnější k poškození při pádu.
  • Ocel - Činka z oceli je extrémně odolná a má dlouhou životnost, často nabízí lepší vyvážení a přesnější hmotnost.
  • Litina - Činka z litiny je robustní a extrémně odolná, používá se nejčastěji ve fitnesscentrech, je však vždy potažena ochranou vrstvou materiálu, která chrání její povrch před korozí.

 

NASTAVITELNÉ VARIABILNÍ ČINKY

Jednoruční činky s variabilní nastavitelnou zátěží, které se nastavují jednoduchým otočným mechanismem nebo jiným mechanismem volby zátěže, umožňují rychlé a snadné přizpůsobení hmotnosti během cvičení. Tato varianta nabízí vysokou flexibilitu a šetří místo, protože nahrazuje potřebu mít více činek s různými hmotnostmi. Další výhodou je úspora času, protože cvičenci nemusí přerušovat svůj trénink kvůli změně zátěže, což umožňuje efektivnější a plynulejší cvičení. Tyto činky jsou také uživatelsky přívětivé a vhodné pro různé typy tréninků, od silového tréninku po vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT). Často se můžeme setkat s dvěma variantami nastavitelných variabilních činek. S plastovými kotoučky nebo s kovovými kotoučky.

1. Nastavitelné variabilní činky s plastovými kotoučkyProvedení s plastovými kotoučky nemusí být vyloženě špatné řešení a varianta, ale doporučili bychom dbát na kvalitu vybíraného zboží. Při nepovedené/nekvalitní mechanice zajištění kotoučků, by se totiž mohl mechanismus brzy opotřebovat. Sáhněte tedy ideálně po dražší variantě nebo variantě s pozitivními recenzemi.

2. Nastavitelné variabilní činky s kovovými kotoučkyHlavní výhoda celokovových kotoučků je především vyšší odolnost a celkově příjemný a stabilní pocit při cvičení. Narozdíl od plastových kotoučků, které se často brzy opotřebují, mají ty kovové vyšší životnost a mechanismus už opravdu něco vydrží. U obou variant bychom však doporučili vybírat u ověřeného prodejce, díky kterému můžete mít jistotu celkové kvality

 

CVIČENÍ S ČINKAMI

Cvičení s činkami nabízí širokou škálu benefitů pro muže i ženy, přičemž klíčovým přínosem je zvýšení svalové síly a tonusu. Muži často oceňují nárůst svalové hmoty a síly, což může vést k lepší fyzické kondici a vyšší výkonnosti v různých sportech. Ženy, na druhou stranu, mohou cvičením s činkami dosáhnout pevnější a tvarovanější postavy, aniž by se musely obávat nadměrného nárůstu svalové hmoty. Tento typ cvičení také zvyšuje úroveň bazálního metabolismu, což pomáhá při spalování tuků a udržování zdravé tělesné hmotnosti.

Kromě estetických a výkonnostních benefitů má cvičení s činkami také významný pozitivní vliv na celkové zdraví. Cvičení s činkami posiluje kosti, klouby, snižuje riziko osteoporózy a dalších degenerativních onemocnění pohybového aparátu. Pravidelné cvičení s činkami také podporuje kardiovaskulární zdraví, zlepšuje krevní oběh a snižuje krevní tlak. Navíc, posílené svaly a stabilnější klouby přispívají k lepší rovnováze a snížení rizika pádů a zranění. Cvičení s činkami může také pozitivně ovlivnit psychické zdraví, zvyšuje sebedůvěru, snižuje stres a zlepšuje náladu díky uvolňování endorfinů.

Pokud začínáte a nejste si jistí provedením a technikou cviků, doporučujeme navštívit skupinové lekce cvičení nebo využít služeb osobního trenéra. 

Návodem pro ženy může být i publikace Fitness pro ženy - anatomie, kde najdete všechny informace a perfektně popsané cviky s jednoručními činkami, obouruční osou / činkou i s vlastním tělem. Pro muže pak nabízíme Bodybuilding - anatomie s přehledem cviků s činkami a na strojích.

 

Široký sortiment námi nabízených činek najdete v našem e-shopu v sekci Činky, kotouče.

Pokud byste potřebovali poradit s výběrem, neváhejte se obrátit na naše prodejce, kteří jsou vám k dispozici v pracovní dny od 9,00 do 18,00 hodin na naší zákaznické lince 602 119 550 anebo můžete navštívit naše kamenné prodejny.

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru vašeho nové posilovací věže a věříme, že vám pomůže upevnit vaše zdraví a dosáhnout vašich cílů.  Váš specialista na fitness - Fitham.cz

Prodejna Liberecsortiment činky

Navštivte naše pobočky, naši specialisté Vám rádi poradí
Nevíte si rady s nákupem?
Navštivte nákupního rádce Prohlédněte si rady a tipy na nákup
Zavolejte nám Rádi Vám telefonicky poradíme 602 119 550
Zanechte nám na sebe kontakt Také nám můžete na sebe zanechat telefonní číslo a my Vám zavoláme zpět