Přijďte si vyzkoušet fitness trenažéry na největší showroomy v ČR. Těšíme se na Vaši návštěvu!

Co je BMI index?

Index tělesné hmotnosti (BMI) je levná a snadná metoda pro váhové kategorie určující podváhu, zdravou váhu, nadváhu a obezitu. Index BMI je možné spočítat vydělením hmotnosti daného člověka druhou mocninou jeho výšky.

 

 

 

Výpočet BMI


Normální skóre BMI je takové, které se pohybuje mezi 18,5 a 24,9. To naznačuje, že se člověk na svou výšku pohybuje v normálním rozmezí hmotnosti. Tabulka BMI se používá ke kategorizaci osoby jako podváha, normální, nadváha nebo obezita.

 

BMI = hmotnost (kg) / výška (m)²

 

 

Kde se má BMI používat?


BMI slouží pouze jako screeningový nástroj, ale nedokáže určit tělesnou tučnost či samotné zdraví jednotlivce. Pro poskytnutí zdravotní péče je nutné provést další hodnocení, aby se dalo určit, zda je BMI zdravotním rizikem. Taková hodnocení zahrnují měření tloušťky kožního tuku, hodnocení stravy, fyzické aktivity a rodinné anamnézy.

BMI je dobrý indikátor k hodnocení výživového stavu v rámci populace. Studie provedená na velkém počtu lidí ukazují, že čím více hodnota BMI posouvá od normálních hodnot výše, tím je vyšší riziko vzniku řady onemocnění, jako vysoký cholesterol, cukrovka typu 2, srdeční choroba, mrtvice, vysoký tlak, onemocnění žlučníku, artróza a onemocnění kloubů.

 

Kdo by neměl BMI kalkulačku používat?


Index tělesné hmotnosti se nepoužívá u budovatelů svalů, dálkových sportovců, těhotných žen, starších osob nebo malých dětí. Je to proto, že BMI nezohledňuje, zda je váha nesena jako sval nebo tuk. Lidé s vyšší svalovou hmotou, jako jsou sportovci, mohou mít vysoké BMI, ale nemají větší zdravotní riziko. Ti s nižší svalovou hmotou, jako jsou děti, které nedokončily svůj růst nebo starší lidé, kteří mohou ztrácet část svalové hmoty, mohou mít nižší BMI. Během těhotenství a kojení se mění složení těla ženy, takže použití BMI není vhodné.

 

Osobní digitální analyzátory. Jak si hlídat zdravou váhu?


Domácí osobní váhy neslouží už jen k měření hmotnosti, ale umí toho mnohem víc. Dokážou provést celkovou analýzu tělesné kondice. Řada z nich dokáže s vysokou přesností zjistit i další hodnoty, jako je bazální metabolismus a určí metabolický věk, viscerální tuk či hmotnost kostí. V případě, že máte chytrou váhu, vše odešle do vašeho telefonu.

Vybírejte u nás s široké nabídky vah za skvělou cenu.

Navštivte 4 největší showroomy v ČR
Nevíte si rady s nákupem?
Navštivte nákupního rádce Prohlédněte si rady a tipy na nákup
Zavolejte nám Rádi Vám telefonicky poradíme 602 119 550
Zanechte nám na sebe kontakt Také nám můžete na sebe zanechat telefonní číslo a my Vám zavoláme zpět
Rozumím

Tyto stránky využívají soubory cookie, používáním tohoto webu souhlasíte s jejich použítím. Více informací