Vážení zákazníci, ve středu 1.5. je státní svátek a naše prodejny budou uzavřeny. Ve čtvrtek 2.5. jsou pobočky opět otevřené dle standardní otevírací doby. Děkujeme za pochopení. E-shop je v provozu bez omezení.
Benefit icon Doprava ZDARMA nad 2000Kč Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezeme a smontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záruční i pozáruční Benefit icon PŘES 100 ZNAČEK V NABÍDCE více jak 40 000 ks skladem Benefit icon Odeslání v den
objednání do 15 h

Co je Q-faktor a k čemu je dobrý?

Q-faktor je často vyhledávaný parametr při výběru klasického cyklistického kola, ale přirozeně se řeší i u spinningových kol či rotopedů. Ovlivňuje přirozenost a ergonomii pohybu. Přirozeně i s příchodem elektrických kol tzv. "e-biků" se stává jedním z diskutovaných témat, protože elektrokola se středovým pohonem jsou často o něco širší než tradiční kola. To je důležité, protože mění šířku postoje, který může ovlivnit vaše kyčelní klouby a celkový komfort jízdy.

 

 

Definice pojmu "Q-Factor"?Q faktor co je

Q-faktor je vzdálenost mezi vnějším okrajem ramen klik, měřená vodorovně. V podstatě vzdálenost mezi oběma body na ramenech klik, kde jsou namontovány pedály = "rozteč pedálů".            Viz obrázek vpravo.

 

Jaká je tedy správná hodnota Q-faktoru?

Obecně, čím širší je rozměr Q-faktoru, tím širší bude postoj v pedálech. Jelikož každý máme jinou tělesnou výšku nemůžeme přirozeně definovat takový Q-faktor, který by byl univerzální pro všechny. Nejblíže univerzálnosti se udává hodnota 175 mm. Starší kola měla tuto hodnotu i nižší, nicméně s příchodem větších a širších plášťu se zase mnozí přiklánějí k hodnotě větší. Každopádně při nevyhovujícím Q-faktoru dochází například ke zvýšenému náporu na kyčle, klouby a proto je potřeba věnovat pozornost i tomuto tématu. 

Stejně důležité je nicméně též nastavení správného posedu na cyklotrenažéru či kole, které je hlavně u cyklotrenažérů hodně závislé na výrobci stroje (možnosti nastavení sedla/řidítek, ergonomie rámu). Každopádně z nevhodně vybraného stroje či kola pochází mnohé bolesti zad, či jiné zdravotní problémy. 

Pokud optimální hodnotu Q faktoru nemáte v praxi vyzkoušenou, je zejména u elektrokol lepší se spolehnout na zkušenosti výrobců, či odborných prodejců nebo si jednotlivé modely vyzkoušet osobně.                                                            .....a od toho jsme tu my, abychom Vám poradili.

 

Co je q faktor kolo

 

 

Q-faktor - Elektrokola

V tomto případě má na Q-faktor samozřejmě i vliv samotných pedálů a umístění zarážek na tretře. Někteří jezdci preferují menší hodnoty, jiní větší, v závislosti na anatomické stavbě končetin a typu kola.

Obecně však platí pravidlo, že na horské MTB kolo se širšími plášti je lepší vyšší Q-faktor, naproti tomu na silniční kolo s užšími plášti je vhodnější Q-faktor nižší, to vše rozmezí 20-22 cm.

Kromě Q-faktoru, ja však pro běžného uživatele zásadnější především vhodně zvolená velikost rámu kola a nastavení správného posedu na kole.

 

 

 

Cyklotrenažér jak vybrat Å¡lapací střed s ložiskyQ-faktor – Cyklotrenažery/Rotopedy

U cyklotrenažerů či rotopedů je většinou obecně výhodnější volit nižší Q-faktor (užší rozteč), nicméně ani to nemusí být vždy pravidlem a proto je vhodné zejména při větších tréninkových objemech vyzkoušet více strojů.

V obecné rovině ale samozřejmě platí jak už bylo naznačeno, že menší vzdálenost pedálů je ergonomičtější kvůli přirozenosti posedu při jízdě a naopak při rozteči větší 24 a více bude pro  Vás pravděpodobně nevyhovující při dlouhotravajícím tréninku. Především u spinningových kol měla být rozteč menší, kolem 19 cm a méně.

Více než u elektrokol zde ale platí, že neméně důležitá je celková ergonomie rámu a možnosti nastavení cyklotrenažéru (správné nastavení řídítek, sedla).

 

Na našich prodejnách Fitham máte možnost si většinu strojů důkladně vyzkoušet a porovnat.

 

 


Široký sortiment cyklotrenažérů a rotopedů najdete v našem eshopu v sekci Cyklotrenažéry, či Rotopedy.

Pokud by jste s výběrem elipticalu potřebovali poradit, neváhejte se obrátit na naše techniky, kteří jsou vám k dispozici v pracovní dny od 9 ,00 do 18,00 hodin na naši zákaznické lince 602 119 550

 

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru vašeho trenažéru a věříme, že vám pomůže upevnit vaše zdraví a dosáhnout vašich cílů.  Váš specialista na fitness - Fitham.cz

 

Fitness prodejna Liberec

 

Navštivte naše pobočky, naši specialisté Vám rádi poradí
Nevíte si rady s nákupem?
Navštivte nákupního rádce Prohlédněte si rady a tipy na nákup
Zavolejte nám Rádi Vám telefonicky poradíme 602 119 550
Zanechte nám na sebe kontakt Také nám můžete na sebe zanechat telefonní číslo a my Vám zavoláme zpět