Přijďte si osobně vyzkoušet a nechat poradit s výběrem trenažérů, posilovacích strojů či fitness doplňků na domácí cvičení. Naši odborní poradci vám rádi vše vysvětlí na jedné z našich poboček.
Benefit icon Doprava ZDARMA nad 2000Kč Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezeme a smontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záruční i pozáruční Benefit icon PŘES 100 ZNAČEK V NABÍDCE více jak 40 000 ks skladem Benefit icon Odeslání v den
objednání do 15 h

Jak vybrat běžecký pás

běžecký pás

 

Domácí běžecký pás je třeba vždy vybírat podle toho kdo a jak má na trenažéru běhat. Jiný běžecký pás bude vyhovovat pro ryze kondiční běhání na spalování tuku a zpevnění svalstva netrénovanému člověku, zcela jiný trenažér je třeba zakoupit pro seriózní běžecký trénink aktivního sportovce.

Samozřejmě je třeba dle váhy, výšky osob a vytyčeného cíle zvolit adekvátní šířku a délku běžecké plochystupeň odpružení, ale i kvalitu jednotlivých komponent jako je motor, běžecká kurta apod., které ovlivňují životnost běžeckého pásu.

Pro běh je určitě nutné zakoupit běžecký pás s motorem. Bezmotorové mechanické pásy jsou vhodné výhradně na chůzi, běhá se na nich velmi špatně. Důvodem je nejen vlastní princip, ale i malá běžecká plocha. 

  

 

Běžecký pás, jeho životnost a nosnost

Reálná nosnost a životnost běžeckého pásu vždy souvisí s masivností konstrukce a kvalitou jednotlivých komponent.

Nosnosti strojů si dnes bohužel určují sami výrobci bez nutnosti oficiálních ověření, či testování. Je tedy jen na jejich odvaze a svědomí, jakou nosnost u stroje uvedou. Paradoxně se tedy v praxi setkáte s tím, že kvalitní značkový pás vážící přes 100 kg má uvedenou nižší nosnost, než méně kvalitní produkt vážící o 30 kg méně.

Pokud tedy chcete stroj, který bude bezproblémově sloužit svému účelu, doporučujeme orientovat se kromě značky stroje dle celkové hmotnosti stroje. Čím těžší je běžecký pás, tím je celá rámová konstrukce robustnější, má více materiálu a tím déle v případě těžších osob vydrží

 

Běžecký pás: běžecká plocha a její velikostBěžecká plocha a její velikost

Velikost běžecké plochy ovlivňuje komfort při běhu a limitují maximální rychlost, kterou lze na pásu běhat. U pásu s dostatečně velkou plochou si není nutné „koukat pod nohy“ a lze například v klidu sledovat váš oblíbený film. 

Šířka běžecké plochy – Běžecké trenažéry s šířkou do 40 cm jsou vhodné výhradně na chůzi, běhání i malou rychlostí je na nich velmi nekomfortní. Lépe jsou na tom pásy s plochou 45 až 48 cm, které jsou vhodné pro domácí kondiční běhání menší rychlostí do cca 10 km/h. Nejprodávanější jsou pásy s plnohodnotnou běžeckou plochou nad 50 cm, která již zajišťuje bezpečné a komfortní běhání při všech rychlostech. 

Délka běžecké plochy pak souvisí s výškou člověka a rychlostí běhu, jelikož s vyšší rychlostí se prodlužuje krok a pro bezpečné běhání je zapotřebí delší běžecká plocha. Například pro drobnější osoby okolo 170 cm a menší rychlosti do 8 km/h stačí i pásy s plochou dlouhou 130 cm, pro osoby okolo 180 cm a pro střední rychlosti okolo 8-10 km/h je minimální délka běžecké plochy 140 cm a na člověka 190 cm je pro běh rychlostí 10 km/h potřeba plocha dlouhá 150 cm

 

Běžecký pás: odpružení běžecké plochy

Odpružení běžecké plochy

Odpružení běžecké plochy je velmi důležité s ohledem na minimální zatížení kloubů a páteře.

Nejlevnější běžecké pásy mají většinou jen slabé gumové podložky, které netlumí dostatečně došlapy na desku, navíc časem zpuchří.

U modelů nižší a střední třídy, případně značkových strojů, je už odpružení řešené uložením celé desky na několika pružných segmentech, což je dostatečné na ryze kondiční, domácí běhání.

Pro pravidelný trénink bychom doporučili běžecké pásy vyšších tříd, které už mají, kromě gumových segmentů, ještě celou rámovou konstrukci speciálně uzpůsobenou požadavku na minimální zatížení kloubů a při běhu je tak většina rázů eliminována. Jak vybrat běžecký pás sklon běžecké plochy

Sklon běžecké plochy

Sklon běžecké plochy se udává v procentech (%), méně často pak ve stupních.

Většina běžeckých pásů má možnost měnit sklon běžecké plochy. U levnějších modelů lze sklon nastavit manuálně změnou výšknožiček v zadní části stroje. Je to méně komfortní varianta, protože z pásu musíte slézt, chcete-li sklon změnit. Doporučili bychom ji tedy spíše tomu, kdo bude po celou dobu chůze/běhu využívat jen jednu úroveň sklonu.

Komfortnější variantou je změna sklonu pásu pomocným motorem, ovládaným buď tlačítky na displeji, nebo u lépe vybavených strojů s programy i automatickými programy dle zvolené trati. Simuluje se tak běh po rovině či do kopce.

Vybrané modely běžeckých trenažérů komunikující přžes Bluetooth s aplikacemi umí sklon regulovat dle reálné trasy, zvolené na GOOGLE mapě. Touto pokročilou funkcí jsou vybaveny například vyšší modely značek TRINFIT, BH FITNESS a další. 

 

   

Běžecký pás: výkon motoru a možná rychlost

Typ motoru, jeho životnost a výkon

Motor je jedním z nejdůležitějších prvků běžeckého pásu. Zásadní je, jakým typem motoru je pás osazený, což má vliv na jeho životnost. 

U domácích pásů nižší a střední třídy se většinou setkáte s levnějším DC motorem, který je levnější, jeho životnost je ale limitována systémém komutačního kroužku s uhlíky, jež se časem opotřebovává a vydrží okolo 500-1000 provozních hodin (záleží na zatížení, prostředí ...). Nejvíce trpí tyto motory při chůzi a nízkých otáčkách, kdy se špatně chladí.

Vyšší třída domácích pásů a pásy určené pro komerční využití jsou proto většinou vybavené odolnějším AC motorem, jehož životnost je několikanásobně delší (v domácích podmínkách je v podstatě nezničitelný).

U motorových běžeckých pásů je kvalitní značkový motor s dostatečným výkonem základním předpokladem pro bezproblémový chod pásu a jeho dlouhou životnost. Motor musí při došlápnutí na běžeckou plochu překonat odpor váhy člověka a platí tedy, že čím těžší člověk, tím kvalitnější a výkonnější motor by měl pás mít. Obzvlášť náročná je pro motor chůze, při které se motor hůře chladí vinou nižších otáček. 

Výkon motoru se udává buď trvalý, nebo maximální, jednotkou jsou HP (horse power - koňská síla), případně kW (kilowatty). Při hodnocení pásu je však třeba vzít v úvahu nejen výkon motoru udaný výrobcem, ale i kvalitu provedení motoru. V praxi se totiž často stává, že kvalitně provedený, značkový motor s nižším výkonem vydrží podstatně déle než nekvalitní motor no-name výrobce. 

 

Jak vybrat počítač běžeckého pásu

Počítač běžeckého pásu

Počítač běžeckého pásu je důležitým prvkem určujícím komfort ovládání během tréninku a do jisté míry i dosažené výsledky.

Zásadním běžeckého je velikost displeje. Zde určitě platí, čím větší displej a lépe čitelný, tím lépe. Lidé si často neuvědomují, že stroj při běhu se malá čísílka na displeji těžko luští. Hlavně základní údaje, by tedy měly být co největší.  

Programová nabídka nebývá často dána ani tak cenou stroje, jako spíše konkrétním výrobcem, či stářím modelu. K základním typům programů patří:

  • Manuální režim – rychlost a sklon měníte ručně tlačítky buď na displeji, nebo madlech stroje
  • Programy s přednastaveným profilem trati –zvolíte si některou z přednastavených tratí a běžecký pás upravuje rychlost, případně sklon dle programu. 
  • HRC programy – program řízený tepovou frekvencí vás udržuje na optimálním tepu (pro správnou funkčnost je třeba hrudní pás na přesné měření tepu) 
  • Speciální standardizované programy, či testy 

Běžecké pásy výběr aplikace

 

Internet, Youtube, či virtuální trénink !

Vybrané modely běžeckých pásů (TRINFIT, FLOW FITNESS, BH FITNESS, NORDICTRACK... ) umožňují buď přímo na jejich displeji, nebo po napárování stroje s tabletem přes Bluetooth a po stažení patřičné aplikace široké možnosti individuálních tréninků, jejich ukládání, zobrazení grafů s průběhem tréninku, jízdu na GOOGLE Maps, či reálnou krajinou atd..

Možnosti a funkčnost aplikací se bohužel liší dle konkrétních značek. Jak tomu už bývá, aplikace ZDARMA bývají obvykle jednodušší, nemají tak propracovanou grafiku a poskytují jen základní funkce, na druhou stranu dokonalejší placené aplikace pak mají i možnost osobních trenérů, kteří vás během tréninku motivují a navádí. 

Některé vyšší modely pak už mají integrovaný dotykový displej, který slouží buď jen pro trénink, nebo u vybraných značek obsahuje i možnost surfování na internetu ve standardním internetovém prohlížeči, puštění videa na Youtube, či vlastním audio, či videosouborů. 

Pokud chcete tyto pokročilé funkce využívat, doporučili bychom konzultovat konkrétní požadavek s našimi specialisty na tuto problematiku.    

 
Běžecký pás: jeho skládání

Běžecký pás: jeho skládání

Valná většina domácích běžeckých pásů umožňuje z důvodu úspory místa po ukončení cvičení sklopení běžecké plochy nahoru a případný přesun na jiné místo pomocí transportních koleček.

Aby složení běžeckého pásu nečinilo problémy i fyzicky méně zdatným osobám je pod deskou umístěn pomocný tlumič, pro manipulaci tedy stačí minimální síla a složí jej bez problému i ženy.

 

 

Běžecký pás: měření tepové frekvence

 

 Měření tepové frekvence

Měření tepu je klíčovým údajem pro účinné cvičení ať už ke spalování tuku, nebo fyzickou kondici. Téměř všechny běžecké pásy jsou dnes už vybaveny dotykovým snímačem (Hand-pulse) v madlech, které je ale vhodné spíše na chvilkové orientační přeměření tepu.

Lepší modely nabízí bezdrátovou komunikaci s hrudními pásy, které je podstatně přesnější a hlavně komfortnější. Setkat se můžete s velmi rozšířenými hrudními pásy analog 5kHz, nebo využívající přenos přes Bluetooth

 

 

Výhody koupě běžeckého trenažéru u specializované firmy

Tento odstavec by patrně měl být uveden jako první, protože jej považuji za jeden z nejdůležitějších. I sebelepší pás bude jednou potřebovat údržbu či servis a pokud je daná značka nezajišťuje na patřičné úrovni, může být celá investice zmařena. Osobně bych věci jako je jízdní kolo, sekačka, nebo právě fitness trenažér nikdy nekoupil v klasickém všeobecném e-shopu, nebo marketu, protože ze zkušenosti vím, že cokoli následně člověk potřebuje, má smůlu :-(. 

Při koupi u specializované odborné firmy získáte řadu výhod:

  • možnost dodání eliptického trenažéru včetně montáže technikem u vás doma
  • poprodejní poradenství s obsluhou produktu, pokud si nebudete s čímkoli vědět rady - námi prodávané produkty známe a s jejich obsluhou vám rádi poradíme
  • zajištění záručního servisu technikem přímo u vás doma – pokud budete mít se strojem jakýkoli problém, bez nutnosti eliptický trenažér rozebírat a posílat na servis k prodejci či dovozci jak je bohužel běžné u většiny firem
  • prodlouženou záruku – na většinu strojů nabízíme prodlouženou záruku a to na celý stroj, případně jeho nejdůležitější části. Proto pokud je pro vás délka záruky důležitá, vždy si před koupí pečlivě zkontrolujte skutečnou délku záruky poskytované prodejcem na jednotlivé části stroje.
  • Náhradní díly a pozáruční servis – zde je asi největší rozdíl mezi značkovými stroji a no-name produkty. V případě značkových strojů jsou díly dostupné i řadu let po ukončení prodeje modelu, u no-name pásu většinou s ukončením prodeje končí i dostupnost dílů. 

 


Široký sortiment námi nabízených modelů najdete v našem eshopu v sekci Běžecké pásy.


Pokud byste s výběrem běžeckého pásu potřebovali poradit, neváhejte se obrátit na naše techniky, kteří jsou vám k dispozici v pracovní dny od 9 ,00 do 18,00 hodin na naši zákaznické lince 602 119 550

 

 

 

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru vašeho trenažéru a věříme, že vám pomůže upevnit vaše zdraví a dosáhnout vašich cílů.  Váš specialista na fitness - Fitham.cz

 

Podívejte se na rady našich profesionálů jak správně běhat na běžeckém pásu.

 

Navštivte naše pobočky, naši specialisté Vám rádi poradí
Nevíte si rady s nákupem?
Navštivte nákupního rádce Prohlédněte si rady a tipy na nákup
Zavolejte nám Rádi Vám telefonicky poradíme 602 119 550
Zanechte nám na sebe kontakt Také nám můžete na sebe zanechat telefonní číslo a my Vám zavoláme zpět