Rádi Vám poradíme 602 119 550 po - pá 9:00 až 18:00

Jak vybrat běžecký pás

běžecký pás

 

Domácí běžecký pás je třeba vždy vybírat podle toho kdo a jak má na trenažéru běhat. Jiný běžecký pás bude vyhovovat pro ryze kondiční běhání na spalování tuku a zpevnění svalstva netrénovanému člověku, zcela jiný trenmažér je třebha zakoupit pro seriozní běžecký trénink aktivního sportovce. Samozřejmě je třeba zohlednit i váhu a výšku osob, které mají běžecký pás používat. Důležité je též s ohledem na vaši postavu a vytyčený cíl sledovat šířku a délku běžecké plochy, stupeň odpružení, ale i kvalitu jednotlivých komponent jako je motor, běžecká kurta apod., které ovlivňují životnost běžeckého pásu.

  

 

Běžecký pás: běžecká plocha a její velikostBěžecká plocha a její velikost

Šířka a délka běžecké plochy ovlivňují komfort při běhu a limitují maximální rychlost, kterou lze na pásu běhat. U pásu s dostatečně velkou plochou si není nutné „koukat pod nohy“ a lze například v klidu sledovat váš oblíbený film. Běžecké trenažéry s šířkou do 40 cm jsou vhodné výhradně na chůzi, běhání i malou rychlostí je na nich velmi nekomfortní. Lépe jsou na tom pásy s plochou 45 až 48 cm, které jsou vhodné pro domácí kondiční běhání menší rychlostí do cca 10 km/h. Nejprodávanější jsou pásy s plnohodnotnou běžeckou plochou nad 50 cm, která již zajišťuje bezpečné a komfortní běhání při všech rychlostech. 

Délka běžecké plochy pak souvisí s výškou člověka a  rychlostí běhu, jelikož s vyšší rychlostí se prodlužuje krok a pro vyšší osoby je tedy nutné volit pás s plochou min. 140 cm dlouhou

 

Běžecký pás: odpružení běžecké plochy

Odpružení běžecké plochy

Odpružení běžecké plochy je velmi důležité s ohledem na minimální zatížení kloubů a páteře. Levné neznačkové modely mají většinou jen slabé gumové podložky, které netlumí dostatečně došlapy na desku, navíc časem zpuchří. U značkových pásů je už odpružení řešené uložením celé desky na několika pružných segmentech, což je dostatečné na kondiční domácí běhání. Dražší běžecké pásy renomovaných značek (např. NORDICTRACKTUNTURI, PROFORM...) mají kromě toho ještě celou rámovou konstrukci speciálně uzpůsobenou požadavku na minimální zatížení kloubů a při běhu je většina razů eliminována. Samostatnou skupinu tvoří špičkové modely běžeckých pásů se speciálním nastavitelným odpružením, které jsou vhodné pro náročné zákazníky požadující možnost nastavení tvrdosti došlapu. 

 

 

Běžecký pás: sklon běžecké plochy

Sklon běžecké plochy

Většina běžeckých pásů má možnost měnit sklon běžecké plochy a to buď manuálním nastavením, nebo pomocným motorem, ovládaným buď tlačítky, nebo u lépe vybavených strojů s programy i automatickými programy dle zvoleného profilu trati. Simuluje se tak běh po rovině či do kopce reálnou krajinou.

Vybrané modely běžeckých trenažérů komunikující s aplikacemi umí sklon regulovat dle reálné trasy zvolené na google mapě

 

   

Běžecký pás: výkon motoru a možná rychlost

Výkon motoru a možná rychlost

U motorových běžeckých pásů je kvalitní značkový motor s dostatečným výkonem základním předpokladem pro bezproblémový chod pásu a jeho dlouhou životnost. Motor musí při došlápnutí na běžeckou plochu překonat odpor váhy člověka a platí tedy, že čím těžší člověk, tím kvalitnější a výkonnější motor by měl pás mít. Obzvlášť náročná je pro motor chůze, při které se motor hůře chladí vinou nižších otáček.

Při hodnocení pásu je třeba vzít v úvahu nejen výkon motoru udaný výrobcem, ale i to, zda se jedná o kvalitní značkový motor, nebo no-name zařízení a zda udaný výkon je trvalý, nebo maximální.

 

Běžecký pás: ovládací počítač

Počítač běžeckého pásu

Základní běžecké pásy mají jen ruční ovládání rychlosti z konzole počítače. U lépe vybavených modelů lze už vybrat program s profilem trati, dle kterého bude běžecký pás rychlost či sklon pásu regulovat automaticky.

Nejzábavnější formu tréninku umožňují modely vybavené bluetooth, u kterých si kromě obyčejných programů můžete stažením tréninkové aplikace do svého smartphonu či tabletu zvolit trať na GOOGLE mapě a pás simuluje běh reálnou krajinou. Bohužel ne u všech modelů které tyto funkce inzerují aplikace v praxi dobře fungují. I zde platí doporučení na značkové výrobky. Nejlepší zkušenosti máme v tomto s aplikací iFIT, která je sice za drobný roční poplatek, ale 100% spolehlivá a funkční.   

 

 Běžecký pás: jeho skládání

Běžecký pás: jeho skládání

Valná většina domácích běžeckých pásů umožňuje z důvodu úspory místa po ukončení cvičení sklopení běžecké plochy nahoru a případný přesun na jiné místo pomocí transportních koleček.

Aby složení běžeckého pásu nečinilo problémy i fyzicky méně zdatným osobám je pod deskou umístěn pomocný tlumič, pro manipulaci tedy stačí minimální síla a složí jej bez problému i ženy.

 

 

Běžecký pás, jeho životnost a nosnost

Nosnost a životnost běžeckého pásu vždy souvisí s kvalitou jednotlivých komponent a masivností rámu. Nosnosti strojů dnes bohužel určují sami výrobci bez nutnosti oficiálních ověření. Paradoxně se tedy v praxi setkáte s tím, že kvalitní značkový pás renomované značky má uvedenou nižší nosnost, než no-name produkt pochybného původu. Pokud tedy chcete stroj, který bude bezproblémově sloužit svému účelu, doporučujeme vybírat z modelů renomovaných značek na které je i řádně zajištěný servis a náhradní díly

 

 

Běžecký pás: měření tepové frekvence

Měření tepové frekvence

Měření tepu je klíčovým údajem pro účinné cvičení ať už ke spalování tuku, nebo fyzickou kondici. Téměř všechny běžecké pásy jsou dnes už vybaveny dotykovým snímačem (Hand-pulse) v madlech, které je ale vhodné spíše na chvilkové orientační přeměření tepu.

Lepší modely nabízí bezdrátovou komunikaci s hrudními pásy, které je podstatně přesnější a hlavně komfoprtnější. Setkat se můžete s hrudními pásy analogovými 5kHz (KETTLER, HOUSEFIT, TUNTURI) nebo využívající modernější přenos přes Bluuetooth (např. pásy NORDICTRACK, PROFORM). Výhodou bluetooth komunikace je, že zakoupený pás lze pak využít i např. s mobilním telefonem při běhání venku.

 

 

Běžecký pás záruka

Záruka, zajištění servisu a náhradních dílů

Tento odstavec by patrně měl být uveden jako první, protože jej považujuji za jeden z nejdůležitějších. I sebelepší pás bude jednou potřebovat údržbu či servis a pokud je daná značka nezajišťuje na patřičné úrovni, může být celá investice zmařena.

Délka záruky poskytovaná výrobcem - u základních modelů 2 roky, u renomovaných značek většinou 3-letá s případnou dodatečnou zárukou na rám či motor až 10 let (značky NORDICTRACK, TUNTURI, HOUSEFIT).

Způsob zajištění servisu - zde doporučujeme vybírat běžecký pás se zajištěným servisem v případě poruchy u zákazníka doma. Stroj pak není třeba nikam vozit či posílat na reklamaci jak je to běžné u většiny prodejců, ale technik přijede k Vám a závadu odstraní.

Náhradní díly a pozáruční servis - zde je asi největší rozdíl mezi značkovými stroji a no-name produkty. V případě značkových strojů jsou díly dostupné i řadu let po ukončení prodeje modelu, u no-name pásu většinou s ukončením prodeje končí i dostupnost dílů. 

 

 

Pokud vám po přečtení uvedených rad stále není jasno, můžete se samozřejmě obrátit na naši zákaznickou linku 602 119 550, na které vám naši zkušení technici s výběrem vhodného modelu právě pro vás rádi poradí.

 

Podívejte se na rady našich profesionálů jak správně běhat na běžeckém pásu.

 


Nevíte si rady s nákupem?
Navštivte nákupního rádce Prohlédněte si rady a tipy na nákup
Zavolejte nám Rádi Vám telefonicky poradíme 602 119 550
Zanechte nám na sebe kontakt Také nám můžete na sebe zanechat telefonní číslo a my Vám zavoláme zpět
Rozumím

Tyto stránky využívají soubory cookie, používáním tohoto webu souhlasíte s jejich použítím. Více informací