Jak vybrat posilovací stroje a lavice
Lidé kteří si domů kupují posilovací stroje bývají ze dvou odlišných skupin zákazníků:
První skupinu tvoří ti, pro které se posilování stalo koníčkem, chtějí dosáhnout nárůstu svalové hmoty a síly. Posilovací stroj domů většinou kupují kvůli ztrátě času při dojíždění do posilovny, či z důvodu cvičení v pohodlí domova kdykoli mají chuť a čas, bez nutnosti čekání na obsazený stroj. Pro tuto skupinu je důležité zvolit sestavu která obsáhne všechny důležité cviky a svalové partie, umožní cvičení s dostatečnou zátěží a s použitím „volných vah“, tedy činek
Druhou skupinou jsou pak kromě mladých lidí i lidé středního a staršího věku, jejichž cílem je ať už ze zdravotních nebo estetických důvodů touha po zdravé tělesné schránce bez ochablých svalů, vrstev tuku a bolavých zad. Jejich volbou bývá většinou universální posilovací věž, případně doplněná obyčejnou polohovací lavičkou umožňující cviky s jednoručními činkami. Obě skupiny zákazníků by neměli opomenout procvičení důležitého „svalového korzetu“ tedy břišních svalů a vzpřimovačů páteře, k čemuž slouží samostatné specializované lavičky.
POSILOVACÍ LAVICE
POSILOVACÍ KONSTRUKCE A VĚŽE
Základem většiny domácích posiloven bývá universální posilovací lavice s možností polohování sedáku i zádové opěrky. Na této lavičce se cvičí buď se dvěma jednoručními činkami, nebo za použití stojanu s činkou velkou. Stojan na velkou činku pak může být buď součástí lavice nebo samostatný (což je s ohledem na variabilitu a množství cviků lepší). Další důležitý komponent domácí posilovny je pak horní a spodní kladka umožňující procvičení mnoha svalových skupin celého těla. K tomu lze využít buď samostatnou horní a spodní kladku, nebo rovnou celou posilovací věž, která kladky kromě dalších stanovišť obsahuje také.
Posilovací stroje a kvalita rámové konstrukce
Bohužel čím dál častější je dovoz a výroba nekvalitních strojů z dálného východu, které jsou materiálově ošizené a konstruované „na oko zákazníka“. Na obrázku vypadají jako srovnatelná věž kvalitní, mají většinou spoustu stanovišť, nesplňují ale základní požadavky na kvalitu, bezpečnost a ergonomii pohybu. Většinu cviků pak na nich vůbec nelze správně provést, cvičení je nepříjemné a ze stroje se tak postupně stane odložený „věšák“.
Zcela zásadní věcí při výběru posilovacího stroje či lavičky je možnost polohování jednotlivých opěrek a adaptérů. Pokud je jimi stroj vybaven lze posed a průběh cviku upravit podle konkrétních tělesných proporcí člověka, cvičení na stroji je komfortní a nedochází k poškozování kloubů a šlach.
Levnější stroje, které nemají alespoň základní možnosti polohování doporučujeme v žádném případě nekupovat. U posilovacích lavic na činky je pak důležitá velikost a rozsah nastavení úhlu sedáku a zádové opěrky vzhledem k požadovaným cvikům a minimálně výškové nastavení kopače.
Posilovací stroje a typ závaží
U posilovacích strojů a věží tvoří zátěž buď samostatně doobjednané kotouče a činky (požadovanou váhu pak naložíte na patřičné nakládací trny na stroji), nebo kompaktní sada cihliček (u nich požadovanou zátěž nastavíte zastrčením kolíku do správné cihličky).
Při dokupování kotoučů na stroje je třeba hlídat, aby díra vrtaná v kotouči odpovídala průměru nakládacího trnu na stroji. U strojů cihličkových by pak cihličky měly být kovové s pojezdovou vložkou, zaručující tichý a plynulý chod. Samostatnou skupinu tvoří posilovací stroje se speciálními tlumiči plněnými dusíkem, u věží této konstrukce měníte zátěž jen posuvem páky po tlumiči (např. FINNLO Bio Force)
Posilovací stroje – kladky a převody
Velmi důležitou a na servis drahou částí posilovacích věží jsou převodová lanka a kladky. Životnost lanek je daná kvalitou použitých materiálů a zvolením správného průměru lanka (hlavně u levnějších věží se stává, že výrobce použije vzhledem k pojezdové drážce kladky nevhodný průměr lanka a to se potom velmi rychle opotřebovává). U kladek je důležité osazení ložisky a hlavně pevnost materiálu v kterém je ložisko osazeno (pokud je ložisko v nekvalitní plastové kladce není to nic platné a tato velmi rychle odejde).
Posilovací stroje, lavice a možnost jejich složení
Vybrané posilovací lavice a stroje lze pro úsporu místa po docvičení více či méně složit. Ne vždy je to ale šťastné řešení, hlavně u levnějších neznačkových lavic pak dochází po několika cyklech složení k „vychození“ spojů a jejich nestabilitě.
Posilovací stroje a jejich cena
Cena stroje vždy souvisí s jeho kvalitou a komfortem cvičení na stroji. Popisky bohužel vytváří sami dovozci či výrobci strojů a jejich hodnocení jsou velmi často zcela neobjektivní. Pokud se někdo domnívá, že koupí kvalitní posilovací věž se širokou škálou cviků za cca 10 000,- Kč bude velmi zklamán, i když věž působí na obrázku a popisem dobře. Před koupí je dobré si porovnat cenový rozsah u požadovaného typu stroje a zvolit dle požadované kvality patřičnou kategorii (pokud tedy chci koupit např. posilovací lavici se stojanem na činku a v nabídce jsou modely od 2 do 12 000,- Kč pak pro nenáročné domácí použití bude rozumnou volbou lavice za cca 5-7 000,- Kč, tedy zlatá střední cesta. Kdo požaduje maximální komfort při cvičení a patřičnou variabilitu patrně sáhne po značkovém výrobku vyšší cenové relace, každopádně ale doporučujeme vynechat nejlevnější modely (jejich cena je vždy na úkor kvality a jsou pro zákazníky jen zklamáním).
Posilovací stroje – záruka a servis
Velmi důležitou věcí je délka záruky a zajištění servisu a náhradních dílů na posilovací stroje. Výhodné je zakoupit stroj u firmy zajišťující servis v případě poruchy u zákazníka (stroj pak není třeba nikam vozit či posílat na reklamaci, jak je to běžné u většiny prodejců a eshopů, ale technik přijede k Vám a závadu odstraní).