Prozkoumejte okolní cyklostezky na elektrokolech pro rok 2024, vydejte se na výlet do přírody, nebo si zahrajte stolní tenis na zahradě. My jsme na léto připraveni, a vy?
Benefit icon Doprava ZDARMA nad 2000Kč Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezeme a smontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záruční i pozáruční Benefit icon PŘES 100 ZNAČEK V NABÍDCE více jak 40 000 ks skladem Benefit icon Odeslání v den
objednání do 15 h

Jak vybrat posilovací stroje a lavice

Lidé kteří si domů kupují posilovací stroje bývají ze dvou odlišných skupin zákazníků: 

První skupinu tvoří ti, pro které se posilování stalo koníčkem, chtějí dosáhnout nárůstu svalové hmoty a síly. Posilovací stroj domů většinou kupují kvůli úspoře času při dojíždění do posilovny, či z důvodu cvičení v pohodlí domova kdykoli mají chuť a čas, bez nutnosti čekání na obsazený stroj. Pro tuto skupinu je důležité zvolit sestavu která obsáhne všechny důležité cviky a svalové partie, umožní cvičení s dostatečnou zátěží a s použitím „volných vah“, tedy činek 

Druhou skupinou jsou pak kromě mladých lidí i lidé středního a staršího věku, jejichž cílem je ať už ze zdravotních nebo estetických důvodů touha po zdravé tělesné schránce bez ochablých svalů, vrstev tuku a bolavých zad. Jejich volbou bývá většinou universální posilovací stroj, případně doplněný obyčejnou polohovací lavicí umožňující cviky s jednoručními činkami. Obě skupiny zákazníků by neměli opomenout procvičení důležitého „coru“ tedy břišních svalů a vzpřimovačů páteře (středu těla), k čemuž slouží samostatné specializované lavičky.

Základem většiny domácích posiloven bývá universální posilovací lavice s možností polohování sedáku i zádové opěrky. Na této lavičce se cvičí buď se dvěmi jednoručními činkami, nebo za použití stojanu s velkou činkou. Stojan na velkou činku pak může být buď součástí lavice nebo samostatný (což je s ohledem na variabilitu a množství cviků lepší). Další důležitý komponent domácí posilovny je pak horní a spodní kladka umožňující procvičení mnoha svalových skupin celého těla. K tomu lze využít buď samostatnou horní a spodní kladku, nebo rovnou celou posilovací věž, která kladky kromě dalších stanovišť obsahuje také.

 

DOPORUČENÍ PRO VÝBĚR LAVICE ČI STROJE

  1. Zvažte své cíle a úroveň zkušeností: Pokud jste začátečník, zvažte jednodušší modely s menší nosností, hmotností závaží a základními funkcemi. Pokud jste pokročilý cvičenec, hledejte stroje s vyšší nosností a více možnostmi nastavení. Typ: Pokud jste zvyklí na lavice z komerčního prostředí, doporučujeme vybrat lavici vyšší kategorie, která má ergonomické tvarování a dostatečné nastavení sedla a opěrky.
  2. Prostorové možnosti: Před koupí se ujistěte, že máte dostatek prostoru pro instalaci a bezpečné využívání posilovacího stroje nebo lavice. Pokud při výběru dbáte na výšku konstrukce kvůli nízkému stropu, doporučujeme si nechat rezervu přibližně 10 cm. Může se totiž stát, že budete v horní části stroje potřebovat utáhnout šroub a v případě, že byste vybrali stroj s rozměry na milimetry ke stropu, nedostanete se k dotažení potřebným nářadím.
  3. Kvalita a stabilita: Kvalitu a celkovou stabilitu konstrukce samozřejmě zhodnotíte nejlépe na vlastní pohled na jedné z našich kamenných prodejen, kde vám naši vstřícní kolegové moc rádi poradí. Pokud však nemůžete z jakýchkoliv důvodů navštívit naši prodejnu, doporučujeme se podívat na diskusi pod příslušným produktem, kterou naleznete na našich stránkách, nebo na recenze uživatelů, kteří si již vybavení pořídili.

 

POSILOVACÍ STROJE, LAVICE A KVALITA RÁMOVÉ KONSTRUKCE

Bohužel čím dál častější je dovoz a výroba nekvalitních strojů a lavic z dálného východu, které jsou materiálově ošizené a konstruované „na oko zákazníka“. Na obrázku a v popiscích se tváří jako kvalitní a většinou mají spoustu stanovišť. Nesplňují však  základní požadavky na kvalitu, bezpečnost a ergonomii pohybu. Většinu cviků na nich pak vůbec nelze správně provést, cvičení je nepříjemné a ze stroje se tak postupně stane odložený „věšák

Zcela zásadní věcí při výběru posilovacího stroje či lavičky je možnost polohování jednotlivých opěrek a adaptérů. Pokud je jimi stroj vybaven, lze posed a průběh cviku upravit podle konkrétních tělesných proporcí člověka, cvičení na stroji je komfortní a nedochází k poškozování kloubů a šlach. Levnější stroje, které nemají alespoň základní možnosti polohování nedoporučujeme kupovat. U posilovacích lavic na činky je pak důležitá jejich velikost a rozsah nastavení úhlu.   

 

POSILOVACÍ VĚŽE A TYP ZÁVAŽÍ

První varianta závaží mohou být jednotlivé kotouče různých hmotností a průměrů. Průměry vrtání kotoučů mohou být: 25, 30 a 50 mm, kde je důležité vybrat buď kotouč se stejným průměrem jako je nakládací trn, nebo s průměrem vyšším. Hmotnost jednotlivých kotoučů se nejčastěji pohybuje od 1,25 kg až po 25 kg. Výhodou kotoučového závaží může být vysoce individuální nastavení hmotnosti závaží pro váš trénink a možnost dokoupení dalšího závaží pro zlepšení výkonů. Jeho nevýhodou může být naopak opakované nandávání a sundávání kotoučů z trnu při změně závaží. 

Druhý typ závaží jsou pak většinou předinstalované zásobníky s cihličkami, kde závaží vybíráme pomocí kolíku, který zasuneme do příslušné cihličky. U strojů s cihličkovým závažím by pak cihličky měly být kovové s pojezdovou vložkou, zaručující tichý a plynulý chod. Jejich největší benefit je v jednoduchosti zvolení zátěže, a naopak negativum může být nižší individuálnost volby zátěže vůči kotoučovému a limitace závaží, které je již instalováno, protože ne u všech věží lze dokupovat dodatečné cihličky ke zvýšení zátěže. Některé věže jsou však navíc vybaveny dodatečnou zátěží (většinou pomocí otočného kolečka), kde si můžeme dodatečně přidat zátěž po menších vahách.

 

POSILOVACÍ STROJE - KLADKY A PŘEVODY

Velmi důležitou a na servis drahou částí posilovacích věží jsou převodová lanka a kladky. Životnost lanek je daná kvalitou použitých materiálů a zvolením správného průměru lanka. Hlavně u levnějších věží se stává, že výrobce použije vzhledem k pojezdové drážce kladky nevhodný průměr lanka, a to se potom velmi rychle opotřebovává. U kladek je důležité osazení ložisky a hlavně pevnost materiálu v kterém je ložisko osazeno (pokud je ložisko v nekvalitní plastové kladce není to nic platné a velmi rychle se tak zničí).

 

 

POSILOVACÍ STROJE, LAVICE A MOŽNOST JEJICH SLOŽENÍ

Vybrané posilovací lavice a stroje lze pro úsporu místa po docvičení více či méně složit. Ne vždy je to ale šťastné řešení, hlavně u levnějších neznačkových lavic dochází po několika cyklech složení k „vychození“ spojů a jejich nestabilitě. Doporučujeme tak zvážit, pokud nutně potřebujete skládací lavici. Pokud opravdu trváte na možnosti složení, doporučujeme zainvestovat více peněz za účelem vyšší kvality.

 

POSILOVACÍ STROJE A JEJICH CENA

Cena stroje/lavice vždy souvisí s jeho kvalitou a komfortem cvičení. Popisky bohužel vytváří sami dovozci či výrobci strojů, a jejich hodnocení jsou tak velmi často neobjektivní. Pokud se někdo domnívá, že koupí kvalitní posilovací stroj se širokou škálou cviků za částku okolo 10 000 Kč, bude pravděpodobně zklamaný. I když totiž stroj působí na obrázku a popisu kvalitně, skutečnost pak bývá opačná.

Před koupí je dobré si porovnat cenový rozsah u požadovaného typu stroje/lavice a zvolit dle požadované kvality patřičnou kategorii (pokud tedy chcete koupit např. posilovací lavici se stojanem na činku a v nabídce jsou modely od 2 do 12 000 Kč, pak pro nenáročné domácí použití, bude rozumnou volbou lavice za cca 5–7000,- Kč (zlatá střední cesta). Kdo požaduje maximální komfort při cvičení a patřičnou variabilitu, doporučujeme sáhnout po značkovém výrobku vyšší cenové kategorie. U nejlevnějších modelů se nízká cena vždy podepisuje na kvalitě a jsou pro zákazníky jen zklamáním. Doporučujeme je tedy nepořizovat.

 

POSILOVACÍ STROJE – ZÁRUKA A SERVIS

Velmi důležitou věcí je délka záruky a zajištění servisu a náhradních dílů na posilovací stroje a lavice. Výhodné je zakoupit stroj u firmy zajišťující servis v případě poruchy u zákazníka (stroj pak není třeba nikam vozit či posílat na reklamaci, jak je to běžné u většiny prodejců a eshopů, ale technik přijede k Vám a závadu odstraní).

 

 

Široký sortiment námi nabízených modelů najdete v našem e-shopu v sekci Posilovací stroje a Posilovací lavice.

Pokud byste s výběrem posilovací věže potřebovali poradit, neváhejte se obrátit na naše prodejce, kteří jsou vám k dispozici v pracovní dny od 9,00 do 18,00 hodin na naší zákaznické lince 602 119 550 anebo můžete navštívit naše kamenné prodejny.

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru vašeho nové posilovací věže a věříme, že vám pomůže upevnit vaše zdraví a dosáhnout vašich cílů.  Váš specialista na fitness - Fitham.cz

Prodejna Liberec

Navštivte naše pobočky, naši specialisté Vám rádi poradí
Nevíte si rady s nákupem?
Navštivte nákupního rádce Prohlédněte si rady a tipy na nákup
Zavolejte nám Rádi Vám telefonicky poradíme 602 119 550
Zanechte nám na sebe kontakt Také nám můžete na sebe zanechat telefonní číslo a my Vám zavoláme zpět