Rádi Vám poradíme 602 119 550 po - pá 9:00 až 18:00

Jak vybrat ribstole, žebřiny

Žebřiny neboli ribstole patří k nejzákladnějšímu sortimentu každé tělocvičny, či posilovny a není tomu tak náhodou! Můžete díky nim zvládnout kompletní posilovací trénink, při kterém zapojíte svaly břicha, zad, hýždí a dolních i horních končetin a protáhnout celé tělo. V tomto článku se dozvíte co je při koupi rozhodující, jaké jsou vhodné doplňky a jaké cviky s nimi lze praktikovat.ribstole_klik

 

PODLE ČEHO VYBÍRAT?

  • POŽADOVANÝ ROZMĚR

  • KVALITA ZPRACOVÁNÍ - MATERIÁL, POVRCHOVÁ ÚPRAVA

  • ZPUSOB UCHYCENÍ

  • PODLE CENY

 

ŽEBŘINY A JEJICH ROZMĚRY

Rozměrový standart žebřiny pro domácí využití bývá ve výšce 240 cm a šířce 75 až 80 cm. V našem sortimentu naleznete ale i ribstole jiných, atypických rozměrů, vybere si tak každý. Vždy je dobré volit žebřiny s ohledem na výšku stropu, prostor v interiéru, výšku člověka a možné zavěšení hrazd, bradel atd...

Důležitým parametrem jsou také rozteče příček a jejich průměr. Rozteč je obvykle kolem 15 cm až 22 cm, průměr kolem tří centimetrů.

 

 

Hrazda dřevo

ŽEBŘINY A JEJICH MATERIÁL

Největší rozdíly v kvalitě bývají u dřevěných ribstolí. Nejlevnější ribstole mají bočnice vyrobené z jednoho prkna s vyvrtanými a zacpanými suky, materiálem je většinou smrk,borovice. Příčky jsou kulaté a do bočnice jen šroubované.

Kvalitnější ribstole mívají bočnice z laťovky, díky čemuž jsou tvarově stálejší a estetičtější, příčky bukové, nebo ideálně jasanové, které jsou nejpružnější (vyrábí se z nich i profesionální tělocvičné nářadí jako bradla atd.). U lepších ribstolí jsou příčky oválného tvaru  a do bočnice jsou zafrézované a truhlářsky lepené. Příkladem takové ribstole jsou RIBSTOLE LUX z naší nabídky. V případě, že chcete na ribstole umístit hrazdu je kvalitní ribstole nutností!

 

Důležitá je i kvalita povrchové úpravy, ideální je několikavrstvý nástřik certifikovaným lakem bez nežádoucích zdravotních vlivů.

 

V případě kovových ribstolí záleží na tloušťce použitého ocelového profilu či trubky a na kvalitě svařování. Co se týče povrchové úpravy, žebřiny jsou buď stříkány obyčejnou barvou, nebo u lepších výrobků profesionálně ošetřeny kvalitním vypalovaným lakem (komaxit). Vrcholem nabídky jsou kovové ribstole s nerezovými příčkami, jsou ale také nejdražší. Nosnost kovových žebřin je 180 kg.

 


ŽEBŘINY A JEJICH UCHYCENÍ

Ribstole uchacení

Vždy je důležité prověřit jakým způsobem je ribstole či žebřiny kotveny do zdi a zda je kování pro uchycení ribstole součástí dodávky (u řady výrobců nebývá kotvící materiál součástí a je třeba jej dokoupit, což zvýší cenu ribstole).

U levných modelů je do hrany bočnice pouze našroubován samořeznými šrouby uchycovací plech a ten pak uchycen ke zdi. Nevýhodou je jednak vzhled tohoto řešení a hlavně pro tyto modely nejsou vhodné doplňky jako jsou závěsné systémy, hrazdy apod...

Naopak u kvalitnějších modelů je lakovaný kovový „L" profil uchycen skrz bočnici vratovým šroubem do předvrtaného otvoru a druhou částí do zdi. Součástí kování jsou i ochranné „čepičky", které vám zaručí dokonalý vzhled celého kompletu.

 

 

DOPLŇKY K RIBSTOLÍM A ŽEBŘINÁM

Závěsná lavice na ribstole

Na kvalitní ribstole s dostatečnou pevností lze nasadit řadu doplňků, které dále rozšiřují možnosti ribstolí. Jedná se o závěsné hrazdy, závěsné lavice s žíněnkami a závěsná bradla na ribstole. Veškeré tyto doplňky najdete v naší nabídce eshopu i na naší prodejně. V případě požadavku na instalaci doplňků na ribstole jiného výrobce je třeba změřit průřez příčky žebřiny, aby hrazda či bradla na Vaše žebřiny pasovala.

ribstole_zaves2

 

Doplňky na žebřiny je třeba vybírat s ohledem na její umístění, aby vás okolní nábytek či stěny neomezovaly u požadovaných cviků. 

 

DOPLŇKY A JEJICH PROVEDENÍ

Doplňky na ribstole a žebřiny se opět liší dle kvality zpracováíní a použitých materiálů. Hlavně u kovové závěsné hrazdy bývá zásadní rozdíl zda je hrazda lakovaná či chromovaná a zda má či nemá protiskluzové vroubkování (rádlování), které pomůže pevnému úchopu a komfortnějšímu cvičení. 

 


Kompletní sortiment ribstolí a doplňků k nim najdete na našem eshopu 

 

 


Nevíte si rady s nákupem?
Navštivte nákupního rádce Prohlédněte si rady a tipy na nákup
Zavolejte nám Rádi Vám telefonicky poradíme 602 119 550
Zanechte nám na sebe kontakt Také nám můžete na sebe zanechat telefonní číslo a my Vám zavoláme zpět
Rozumím

Tyto stránky využívají soubory cookie, používáním tohoto webu souhlasíte s jejich použítím. Více informací