Vybavte se s přicházejícím jarem a hoďte se do formy! Máme pro vás ty nejnovější elektrokola pro rok 2023 a nebo pingpongové stoly pro společné chvíle s rodinou.
Benefit icon Doprava ZDARMA nad 2000Kč Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezeme a smontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záruční i pozáruční Benefit icon PŘES 100 ZNAČEK V NABÍDCE více jak 40 000 ks skladem Benefit icon Odeslání v den
objednání do 15 h

Jak vybrat ribstole, žebřiny

Stejně jako u jiného zboží i u ribstolí a hrazd existují kvalitativní rozdíly na které je dobré při výběru ribstole či hrazdy dávat pozor. Mezi ty nejdůležitější patří:

Jak vybrat žebřiny kovové

Žebřiny a jejich materiál


První otázkou při výběru ribstole je volba zda pořídíte ribstole kovové, nebo ribstole dřevěné. Kovové ribstole jsou nejodolnější a snesou největší zátěž, lze na ně tedy bez obav věšet jakékoli doplňky, montovat závěsné systémy, či cvičit v velkou přídavnou zátěží. Z hlediska estetického jsou nejlepší ribstole s nerezovými příčkami. 

Jak vybrat ribstole žebřiny - bočnice

Největší rozdíly jsou mezi ribstolemi dřevěnými. Na trhu najdete ribstole od řady výrobců v horší či lepší kvalitě materiálů a provedení. V nabídce jsou buď ribstole z klasického masivního dřeva, nebo levnější ribstole překližkové (tzv. březový multiplex). Cena překližkových je pochopitelně nižší, jsou ale náchylnější na poškození a nemají tak hladký povrch což vadí hlavně u příček, kde se snižuje komfort při cvičení.  

Materiál bočnic - nejlevnější jsou ribstole jejichž bočnice jsou vyrobené z lepené překližky. Nevýhodou je ne tak hladký povrch a náchylnost na "třepení" materiálu. Stejně tak nevhodné jsou bočnice z jednoho kusu prkna s vyvrtanými a zacpanými suky. Taková bočnice je tvarově nestálá a má tendenci se časem "kroutit". Kvalitnější ribstole mívají bočnice z borovicové laťovky, která je odolná, tvarově stálá a působí esteticky.

 

Jak vybrat ribstole žebřiny - příčkyTvar, materiál a uchycení příček 

Ribstole se mohou lišit tvarem příček. U levných ribstolí jsou příčky kulaté což je méně komfortní na úchop a hlavně má kulatá příčka menší nosnost. Lepší jsou ribstole které mají příčky oválného tvaru, jejich pevnost je vyšší a lépe se drží. 

Materiálem příček u levnějších ribstolí je borovice, překližkový profil, nebo buk. Tyto materiály jsou sice levnější, mají ale řadu nevýhod (smrk a borovice nejsou tak pevné, buk je zase křehký a ne tak pružný). Lepší ribstole mají jasanové příčky, jejichž dřevo je podstatně pružnější a vyrábí se z něj i profesionální školní ribstole, nebo tělocvičné náčiní, například bradla ... . 

Kotvení příček do bočnice - levnější ribstole mají kotvení příček řešené otvorem skrz bočnici a jejich přišroubováním. Nevýhodou tohoto řešení je vrzání ribstole po čase. Pracnějším, ale podstatně lepším a truhlářsky čistším řešením u kvalitních ribstolí je vyfrézování otvoru do 90% hloubky bočnice ribstole. Do těchto otvorů jsou pak vlepené příčky. Jedná se o truhlářsky čisté a 100% řešení které zamezí vrzání ribstole

 

V případě, že chcete na ribstole věšet hrazdy a podobné doplňky kvalitní ribstol dokonce nutností. U kovových ribstolí rozhoduje o jejich životnosti způsob ošetření před vlastním lakováním a typ povrchové úpravy (obyčejná barva, vypalovaný komaxit apod.). Nejlepší s ohledem na povrchovou úpravu jsou ribstole s nerezovými příčkami, jsou ale také nejdražší.

 

Jak vybrat žebřiny rozměry

Žebřiny a jejich rozměry

Ribstole se vyrábí v řadě rozměrů, nejčastější domů prodávané ribstole jsou rozměru 240x80 cm, případně 250x90 cm. Ty umožňují vyvěšení i vyššímu člověku a zpravidla na ně dobře pasují i přídavné hrazdy apod.. V nabídce jsou ale i ribstole jiných rozměrů, ty je dobré volit s ohledem na výšku stropu, prostor v interiéru, výšku člověka a možné zavěšení hrazd, bradel a podobně.

V případě zájmu umíme vyrobit i atypické ribstole jakékoli barvy a rozměru

 

 
zebriny-ribstole-hrazda.cz-jak vybrat1

Ukotvení ribstole

Systém uchycení ribstole opět souvisí s jejich cenou.

U levnějších ribstolí je jen do hrany bočnice našroubován samořeznými šrouby uchycovací plech a ten pak uchycen do zdi. Na tyto ribstole není vhodné zavěšovat doplňkové hrazdy a podobně.

U kvalitnějších ribstolí je lakovaný kovový „L" profil (viz obrázek) uchycen skrz bočnici vratovým šroubem do předvrtaného otvoru a druhou částí do zdi. Součástí jsou i ochranné „čepičky" zaručující dokonalý vzhled celého kompletu.

 

 

 

 

Jak vybrat žebřiny doplňky

Doplňky na žebřiny 

na žebřiny lze dokoupit řadu doplňků které zvyšují jejich využitelnost a umožňují procvičení celého těla.

Jsou jimi závěsné lavičky, hrazdy či bradla a další doplňky. Jejich kompletní sortiment najdete v našem eshopu.

Před koupí doporučujeme vždy pozorně sledovat, zda je vámi zvolené příslušenství vhodné pro danou ribstol.  

 

 

 

 

Kompletní sortiment ribstolí najdete na našem eshopu ZDE 

 

 

Vyberte si z nových modelů elektrokol a užijte si jaro!
Nevíte si rady s nákupem?
Navštivte nákupního rádce Prohlédněte si rady a tipy na nákup
Zavolejte nám Rádi Vám telefonicky poradíme 602 119 550
Zanechte nám na sebe kontakt Také nám můžete na sebe zanechat telefonní číslo a my Vám zavoláme zpět