Vybavte se s přicházejícím jarem a hoďte se do formy! Máme pro vás ty nejnovější elektrokola pro rok 2024! K modelům Crussis 2024 od nás navíc získáte dárek v hodnotě až 2000 Kč a také poukaz na servis kola do sítě servisů Kolofix.
Benefit icon Doprava ZDARMA nad 2000Kč Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezeme a smontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záruční i pozáruční Benefit icon PŘES 100 ZNAČEK V NABÍDCE více jak 40 000 ks skladem Benefit icon Odeslání v den
objednání do 15 h

Jak vybrat ribstole, žebřiny

Stejně jako u jiného zboží i u ribstolí a hrazd existují kvalitativní rozdíly na které je dobré při výběru ribstole či hrazdy dávat pozor. Mezi ty nejdůležitější patří:

Jak vybrat žebřiny kovové

Žebřiny a jejich materiál


První otázkou při výběru ribstole je volba zda pořídíte ribstole kovové, nebo ribstole dřevěné. Kovové ribstole jsou nejodolnější a snesou největší zátěž, lze na ně tedy bez obav věšet jakékoli doplňky, montovat závěsné systémy, či cvičit v velkou přídavnou zátěží. Z hlediska estetického jsou nejlepší ribstole s nerezovými příčkami. 

Jak vybrat ribstole žebřiny - bočnice

Největší rozdíly jsou mezi ribstolemi dřevěnými. Na trhu najdete ribstole od řady výrobců v horší či lepší kvalitě materiálů a provedení. V nabídce jsou buď ribstole z klasického masivního dřeva, nebo levnější ribstole překližkové (tzv. březový multiplex). Cena překližkových je pochopitelně nižší, jsou ale náchylnější na poškození a nemají tak hladký povrch což vadí hlavně u příček, kde se snižuje komfort při cvičení.  

Materiál bočnic - nejlevnější jsou ribstole jejichž bočnice jsou vyrobené z lepené překližky. Nevýhodou je ne tak hladký povrch a náchylnost na "třepení" materiálu. Stejně tak nevhodné jsou bočnice z jednoho kusu prkna s vyvrtanými a zacpanými suky. Taková bočnice je tvarově nestálá a má tendenci se časem "kroutit". Kvalitnější ribstole mívají bočnice z borovicové laťovky, která je odolná, tvarově stálá a působí esteticky.

 

Jak vybrat ribstole žebřiny - příčkyTvar, materiál a uchycení příček 

Ribstole se mohou lišit tvarem příček. U levných ribstolí jsou příčky kulaté což je méně komfortní na úchop a hlavně má kulatá příčka menší nosnost. Lepší jsou ribstole které mají příčky oválného tvaru, jejich pevnost je vyšší a lépe se drží. 

Materiálem příček u levnějších ribstolí je borovice, překližkový profil, nebo buk. Tyto materiály jsou sice levnější, mají ale řadu nevýhod (smrk a borovice nejsou tak pevné, buk je zase křehký a ne tak pružný). Lepší ribstole mají jasanové příčky, jejichž dřevo je podstatně pružnější a vyrábí se z něj i profesionální školní ribstole, nebo tělocvičné náčiní, například bradla ... . 

Kotvení příček do bočnice - levnější ribstole mají kotvení příček řešené otvorem skrz bočnici a jejich přišroubováním. Nevýhodou tohoto řešení je vrzání ribstole po čase. Pracnějším, ale podstatně lepším a truhlářsky čistším řešením u kvalitních ribstolí je vyfrézování otvoru do 90% hloubky bočnice ribstole. Do těchto otvorů jsou pak vlepené příčky. Jedná se o truhlářsky čisté a 100% řešení které zamezí vrzání ribstole

 

V případě, že chcete na ribstole věšet hrazdy a podobné doplňky kvalitní ribstol dokonce nutností. U kovových ribstolí rozhoduje o jejich životnosti způsob ošetření před vlastním lakováním a typ povrchové úpravy (obyčejná barva, vypalovaný komaxit apod.). Nejlepší s ohledem na povrchovou úpravu jsou ribstole s nerezovými příčkami, jsou ale také nejdražší.

 

Jak vybrat žebřiny rozměry

Žebřiny a jejich rozměry

Ribstole se vyrábí v řadě rozměrů, nejčastější domů prodávané ribstole jsou rozměru 240x80 cm, případně 250x90 cm. Ty umožňují vyvěšení i vyššímu člověku a zpravidla na ně dobře pasují i přídavné hrazdy apod.. V nabídce jsou ale i ribstole jiných rozměrů, ty je dobré volit s ohledem na výšku stropu, prostor v interiéru, výšku člověka a možné zavěšení hrazd, bradel a podobně.

V případě zájmu umíme vyrobit i atypické ribstole jakékoli barvy a rozměru

 

 
zebriny-ribstole-hrazda.cz-jak vybrat1

Ukotvení ribstole

Systém uchycení ribstole opět souvisí s jejich cenou.

U levnějších ribstolí je jen do hrany bočnice našroubován samořeznými šrouby uchycovací plech a ten pak uchycen do zdi. Na tyto ribstole není vhodné zavěšovat doplňkové hrazdy a podobně.

U kvalitnějších ribstolí je lakovaný kovový „L" profil (viz obrázek) uchycen skrz bočnici vratovým šroubem do předvrtaného otvoru a druhou částí do zdi. Součástí jsou i ochranné „čepičky" zaručující dokonalý vzhled celého kompletu.

 

 

 

 

Jak vybrat žebřiny doplňky

Doplňky na žebřiny 

na žebřiny lze dokoupit řadu doplňků které zvyšují jejich využitelnost a umožňují procvičení celého těla.

Jsou jimi závěsné lavičky, hrazdy či bradla a další doplňky. Jejich kompletní sortiment najdete v našem eshopu.

Před koupí doporučujeme vždy pozorně sledovat, zda je vámi zvolené příslušenství vhodné pro danou ribstol.  

 

 

 

 

Kompletní sortiment ribstolí najdete na našem eshopu ZDE 

 

 

Navštivte naše pobočky, naši specialisté Vám rádi poradí
Nevíte si rady s nákupem?
Navštivte nákupního rádce Prohlédněte si rady a tipy na nákup
Zavolejte nám Rádi Vám telefonicky poradíme 602 119 550
Zanechte nám na sebe kontakt Také nám můžete na sebe zanechat telefonní číslo a my Vám zavoláme zpět