Vážení zákazníci, ve středu 1.5. je státní svátek a naše prodejny budou uzavřeny. Ve čtvrtek 2.5. jsou pobočky opět otevřené dle standardní otevírací doby. Děkujeme za pochopení. E-shop je v provozu bez omezení.
Benefit icon Doprava ZDARMA nad 2000Kč Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezeme a smontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záruční i pozáruční Benefit icon PŘES 100 ZNAČEK V NABÍDCE více jak 40 000 ks skladem Benefit icon Odeslání v den
objednání do 15 h

Jak vybrat stůl na stolní tenis

Stolní tenis

Stolní tenis je velmi atraktivní rodinnou zábavou, které se mohou věnovat všechny věkové kategorie. Jako každá fyzická aktivita má i tato pozitivní vliv na zdraví člověka, a přitom podpoří i Vaši soutěživost. Pokud se tedy rozhodnete zakoupit pingpongový stůl, pak základní otázkou, kterou je třeba rozhodnout, je volba stolu vnitřního nebo venkovního, odolávajícího povětrnostním vlivům.

 

Vnitřní nebo venkovní stůl?

Stiga Winner Indoor složenýPřed koupí stolu je důležité se rozhodnout, zda zvolíte stůl interiérový, nebo venkovní. Stoly na stolní tenis vnitřní jsou určené pro místnosti temperované a bez zvýšené vlhkosti, nelze je tedy vystavovat slunečnímu záření ani povětrnostním vlivům. Vhodné jsou tedy domů, do sportovních klubů a tělocvičen. Pří použití a skladování stolu v nevhodných podmínkách může dojít k nevratnému poškození zejména hrací desky.

Pokud zvolíte stůl vnitřní (interiérový) je třeba počítat s potřebnou hrací plochou která je závislá na hráčském umění. Obecně ale platí, že dostatečný prostor pro umístění pingpongového stolu je zhruba 10 x 5 metrů a výška místnosti by měla být alespoň 3,5 metru. Během hraní doma dbejte na to, aby v dosahu nebyly žádné překážky.

Širší využití mají stoly na stolní tenis venkovní, které mohou být využívány celoročně a skladovány i venku, nebo netemperovaných prostorách. Jsou vyrobeny z materiálů odolávajících změnám teplot, dešti i sluníčku a mají speciální povrchy s antireflexní vrstvou a UV filtrem odolným proti negativnímu vlivu slunečního záření.

 

 

Hrací deska

Sponeta S5-72e deska stoluStandardní pingpongové stoly mají přesně dané rozměry dle platných pravidel stolního tenisu. Jediné, v čem se hrací desky liší je použitý materiál, který se liší v závislosti na ceně a určení modelu.

U stolů vnitřních je používána deska buď na bázi levnější dřevotřísky, nebo speciálně tlakově vrstveného kompozitu, která je odolnější. Důležitá je také síla hrací desky (tloušťka), aby stůl byl dostatečné odolný například při nárazech pálkou, nebo manipulaci. Pro domácí využití postačí desky s tloušťkou 16 mm, které nabízejí levnější stoly. Pro náročné, nebo profesionální použití doporučujeme dražší modely stolů se sílou desky přes 20 mm.

U venkovních stolů se používá několik typů desek, nejčastější jsou desky na bázi laminátu, vybrané značkové pingpongové stoly jsou pak osazeny deskami ze speciálních profilovaných vrstvených hliníkových plátů s antireflexní odrazovou vrstvou zabraňující odrazu světla a oslnění hráče. Jejich odrazové vlastnosti jsou naprosto srovnatelné se stoly dřevěnými. Síla hrací desky u venkovních stolů se pohybuje v rozmezí 4 - 6 mm a u profesionálních stolů může být až 10 mm.

 

Rámová konstrukce

Sponeta S7-22i konstrucke

Kvalita a masivnost rámové konstrukce souvisí s cenou stolu a má vliv na jeho odolnost a celkovou stabilitu. Levnější stoly na stolní tenis mají rám bez horizontálního zpevnění a ze slabších materiálů vyhovujících výhradně na domácí použití.

Dražší modely mají rámy příčně zpevněné a které vydrží i méně šetrné zacházení. Zpravidla mívají také rám okolo herní desky a nehrozí tak případně kroucení stolu a zaručuje jeho pevnost.

Pro extrémní zatížení, např. do kempů apod, jsou vhodné stoly ze svařených pozinkovaných profilů, které ale nelze skládat.

 

Skládací mechanismus

Sponeta S1-73e skládací mechanismusVelmi častým požadavkem zákazníků je možnost složení stolu a jeho uskladnění nenáročné na prostor. Většina modelů má dnes možnost sklopit obě desky pomocí jednoduchého mechanismu. Součástí výbavy stolů také bývají kolečka, která Vám pomohou stůl snadno přemístit na požadované místo. 

Stoly vyšší cenové kategorie mají jednoduchý skládací mechanismu, díky kterému není potřeba sundat síťku a zvládne je složit jeden člověk. Oproti tomu levné modely je většinou nutné složit manuálně a alespoň ve 2 lidech.

Vybrané modely stolů také nabízí možnost hry jednoho hráče proti sklopené jedné polovině stolu. 

  

Pojezd

Sponeta S5-73i pojezd

Při výběru stolu je důležité počítat s tím, jak často se bude se stolem manipulovat, především u venkovních stolů je důležitá snadná manipulace se stolem při jeho přesunu. Pouze u levných stolů chybí pojezd zcela, jinak bývá pingpongový stůl vybaven pojezdem buď s plastovými kolečky (jednoduchými, zdvojenými, nejlépe pak otočnými), nebo komfortnějšími pogumovanými.

Větší kolečka jezdí lépe, ideální je pokud má stůl možnost kolečka dobrzdit což zvyšuje stabilitu stolu.

 

Komfortní výbava

Sponeta S5-72i držák pálek

Kvůli vyššímu uživatelskému komfortu začali být pingpongové stoly vybavovány některými luxusními prvky. Kromě již dříve zmíněných to může být držák pálek a míčků integrovaný do rámu stolu (u venkovních modelů i s ochranným krytem proti dešti), případně šroubovací adaptéry na každé noze stolu umožňující jeho snadné výškové nastavení např. na trávě.

Dalším takovým prvkem je dopínání síťky bez nutnosti vázání napínacího lanka systémem jeho polohové aretace nebo otočným regulátorem. 

 

 

Příslušenství na stolní tenis

Příslušenství na stolní tenisNedílnou součástí stolního tenisu je nezbytné vybavení jako pálky a míčky, po nějakém čase se bude také hodit náhradní síťka. Pokud budete mít stůl umístěný venku, je vhodné použít při skladování krycí plachtu, zabráníte tím ušpinění hrací desky a také prodloužíte životnost všech součástí stolu.

Pálky na stolní tenis je nutné vybrat podle úrovně dovednosti každého hráče. U míčků platí to stejné, jejich kvalita se rozlišuje pomocí hvězdičkového systému, kdy míčky s jednou hvězdičkou jsou určeny pro amatéry a hobby hráče. Míčky se třemi hvězdy jsou vhodné pro soutěžní zápasy. 

 

Speciální typy stolů 

Teqball

Stolní tenis je velmi populární hrou, která může mít spousty podob.

Jednou z nejnovějších a velmi populárních forem je Teqball, který kombinuje prvky stolního tenisu a fotbalu. Hra se hraje na prohnutém stole připomínající stůl na stolní tenis, který rozděluje „síťka“ z odolného plexiskla. Hráči si přes stůl na střídačku vyměňují míč údery, a to kteroukoli částí těla mimo paží a rukou.

Mini stoly na stolní tenis

Pokud sháníte pingpongový stůl, který nebude tolik náročný na prostor, můžete zvolit mini stůl. Tyto stoly jsou vhodné pro děti, ale mohou je samozřejmě využívat i dospělí. Nespornou výhodou těchto stolů je, že se dají velmi snadno složit a přepravovat. Pokud se chystáte na dovolenou, nebo na chatu, můžete  ho vzít s sebou.

 

Údržba stolu

Pingpongové stoly nejsou náročné na údržbu, je třeba dbát aby hrací deska byla před hrou vždy bez nečistot a prachu. Po hře je vhodné stůl otřít od případných skvrn od potu. Na mytí stolu postačí vlhký hadřík, při odolných skrvnách použijte neagresivní čistící prostředek, například na nádobí. Doporučujeme stůl nemýt příliš často, častým mytím se povrch desky může poškodit. 

Pro zamezení znečištění stolu doporučujeme použít krycí plachtu, jak pro stoly na vnitřní použití (proti prachu), tak především potom na stoly na venkovní použití

Cena stolu na stolní tenis

Cenovka v KčJak už jsme v textu výše naznačili, cena stolu na stolní tenis je úzce spjata s kvalitou provedení a použitého materiálu, masivností a výbavou stolu. Pingpongový stůl je možné pořídit v řádu nižších tisíců. Cena roste podle určení stolu, venkovní stoly jsou samozřejmě dražší s ohledem na použité materiály a nutnosti odolat povětrnostním podmínkám.

Při výběru stolu je tak nutné nehledět pouze na cenu. Pokud zvolíte kvalitní stůl vhodný do správných podmínek, bude dělat radost vám i vašim blízkým mnoho let.

 

 

 

Široký sortiment námi nabízených modelů najdete v našem e-shopu v sekci stolní tenis.

Pokud byste s výběrem pingpongového stolu potřebovali poradit, neváhejte se obrátit na naše prodejce, kteří jsou vám k dispozici v pracovní dny od 9,00 do 18,00 hodin na naší zákaznické lince 602 119 550 anebo můžete navštívit naše kamenné prodejny.

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru vašeho nového stolu na stolní tenis a věříme, že vám nabídne spousty zábavy. Váš specialista na fitness - Fitham.cz

Prodejna LiberecVystavené stroje

Navštivte naše pobočky, naši specialisté Vám rádi poradí
Nevíte si rady s nákupem?
Navštivte nákupního rádce Prohlédněte si rady a tipy na nákup
Zavolejte nám Rádi Vám telefonicky poradíme 602 119 550
Zanechte nám na sebe kontakt Také nám můžete na sebe zanechat telefonní číslo a my Vám zavoláme zpět