Prozkoumejte okolní cyklostezky na elektrokolech pro rok 2024, vydejte se na výlet do přírody, nebo si zahrajte stolní tenis na zahradě. My jsme na léto připraveni, a vy?
Benefit icon Doprava ZDARMA nad 2000Kč Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezeme a smontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záruční i pozáruční Benefit icon PŘES 100 ZNAČEK V NABÍDCE více jak 40 000 ks skladem Benefit icon Odeslání v den
objednání do 15 h

Tepová frekvence / HRC program

Čím dál více se v dnešní uspěchané době snaží lidé najít čas na pravidelný trénink, správné stravování a žít moderně tzv. zdravý životní styl". Díky tomu začal být velký zájem o informace v oblasti fitness a s tim související pojmy "měření TEPOVÉ FREKVENCE" a "řízené programy HRC" na sportovních trenažérech, či měření tepové frekvence na sporttesterech.

 

Asi každý už někdy slyšel pojem měření tepové frekvence, ale stále málo kdo ví k čemu takové měření skutečně je a jak výsledky správně využít. Správná orientace tepové frekvence Vám umožní trénovat ve správné úrovni intenzity. Obecně se člověk pohybuje při tréninku v různých tepových zónách a dle vaší potřeby je dobré s vašim tepem vhodně manipulovat, aby výsledky byly co nejefektivnější. 

 

Důležitost měření tepové frekvence spočívá v tom, že poznáte vlastní tělo, každý jsme individuální a ať už jste "hobby" nadšenec nebo profesionální sportovec, chcete redukovat tělesný tuk, nebo zlepšovat svoji fyzickou kondici, je důležité mít přehled o vaší aktuální fyzické kondici a možnostech zlepšování. 

S postupným zlepšováním a budováním kondice, bude Vaše maximální TF vyšší, proto je dobré výpočet pravidelně opakovat a upravit podle vašich potřeb. 

 

 

ZÓNY TEPOVÉ FREKVENCE

  • Zdravotní zóna TF pro "hobby" cvičence

  - jedná se o zónu zaměřenou na snížení chronických onemocnění. Aktivita by měla být v rozsahu 50 - 60 % Vaši maximální tepové frekvence v rozsahu cca 30 min 3x - 4x týdně. Díky této frekvenci se budete udržovat vitální a upevníte vaše zdraví.

 

  •  Zóna pro redukci tělesného tuku

  - tato zóna je zaměřená na redukci tělesného tuku, kdy je účelem trénovat v intenzitě 60 - 70 % maxima TF po dobu min. 30 min 3-4 týdně.

 

 • Zóna pro zlepšení kardio vaskulárního systému
  - tato zóna je určena pro osoby, které chtějí zlepšovat svůj kardio-vaskulární systém. TF by se měla pohybovat mezi 70 - 80 % maxima po dobu min. cca 30 min. Díky tréninku v této zóně příznivě ovlivníte svoji kondici a zpevníte vaše vytrvalostní a dýchací svalstvo.

 

 • Zóna určena pro kondiční sportovce
  - k trénování v této zóně už se běžný fanda do sportu jen tak nedostane. Tato zóna vyžaduje pravidelný trénink ve vysoké frekvenci přes 80 % maxima TF a setrvat v této fázi delší dobu. Je vhodná pro triatlon a jiné vytrvalostní sporty.

 

 

 

 

MĚŘENÍ MAXIMÁLNÍ TEPOVÉ FREKVENCE

mereni tepu

Naprosto přesné měření maximální tepové frekvence lze zajistit pouze v laboratorních podmínkách. Většina způsobů měření využívají pro výpočet vaše tělesné parametry jako jsou výška, váha, věk a pohlaví. Některé modely sporttesterů využívají kromě tohoto systému, také způsob měření z klidového režimu.

Další možností jak si vypočítat max./ideální TF orientačně je přes jednoduchý výpočet :

 

Muži: (220 – věk) x pásmo TF např. 0,60 pro 60 % TF max

 

Ženy: (230 – věk) x pásmo TF např. 0,60 pro 60 % TF max

 

ZPŮSOBY MĚŘENÍ TF:

Samotné měření probíhá nejčastěji prostřednictvím hrudního pásu, který je ze všech způsobů nejlepší s přesností EKG, další druhy snímání TF jsou už méně přesné, ale také často používané (dlaňové snímače, či ušní upínka) 

 

 

                Hrudní pás                           Dlaňové snímače                            Ušní upínka

polar spottesterhand pulse

              

usni upinka

       

                            

 

 

 

 

 

HRC programy

HRC (heart rate control) jsou programy řízené tepovou frekvenci při cvičení. Zátěž se automaticky reguluje a upraví tak, aby měl uživatel neustále stejnou TF. Z pravidla bývá na výběr z režimu pro spalování tuků, budování fyzické kondice, či si manuálně zvolit vlastní tepovou frekvenci podle vašich představ. Počítač si podle zadaného věku a ostatních hodnot vypočítá maximální tepovou frekvenci a podle procentuálního rozdělení nastaví optimální hodnoty. Předpoklad správného využití je přesné měření TF, což jak už jsme zmínili výše lze nejlépe prostřednictvím hrudního pásu s přesností EKG. U většiny trenažérů si můžete navolit i manuálně svoji max. TF, pokud ji máte zjištěnou např. z laboratorního zátěžového testu.

 

Podívejte se na sporttestery, které vám pomohou tepovou frekvenci změřit při vašem cvičení.

 

 

 

Navštivte naše pobočky, naši specialisté Vám rádi poradí
Nevíte si rady s nákupem?
Navštivte nákupního rádce Prohlédněte si rady a tipy na nákup
Zavolejte nám Rádi Vám telefonicky poradíme 602 119 550
Zanechte nám na sebe kontakt Také nám můžete na sebe zanechat telefonní číslo a my Vám zavoláme zpět