Prozkoumejte okolní cyklostezky na elektrokolech pro rok 2024, vydejte se na výlet do přírody, nebo si zahrajte stolní tenis na zahradě. My jsme na léto připraveni, a vy?
Benefit icon Doprava ZDARMA nad 2000Kč Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezeme a smontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záruční i pozáruční Benefit icon PŘES 100 ZNAČEK V NABÍDCE více jak 40 000 ks skladem Benefit icon Odeslání v den
objednání do 15 h

Jak vybrat boxerské rukavice - výběr a údržba

Boxerské rukavice vybírejte vždy s ohledem na to, k jakému bojovému sportu či tréninku je chcete použít. Design, konstrukce i materiály jsou vždy odlišné, a pokud vybere nevhodně, rukavice můžete rychle zničit nebo vám neumožní podat tak dobrý výkon či mají přinejmenším nižší komfort a funkčnost při tréninku.

 

box

Rukavice rozdělujeme do několika typů dle druhu využití:

 • Box, kondiční box, zápasové rukavice
 • Thajský box, light contact, full contact
 • MMA, grapling, ultimátní zápasy
 • Tréninkové rukavice do boxovacího pytle (pytlovky)

 

 

 

 

 

 

boxerské rukavice

 

 

Boxerské rukavice, které se používají na box či kondiční box mají klasický oválný tvar a palec spojený s prostorem pro ostatní prsty. Lze je využít i na kickbox nebo sparring v dalších bojových odvětvích. Rukavice na thajský box a jeho odnože jsou více ploché opět se spojením palce, který ale může více vyčnívat vně rukavice.

 

mma rukavice

 

Ultimátní a MMA rukavice jsou prstové a koncipované tak, aby dostatečně chránily klouby, ale zároveň umožňovaly prstům volnost úchopu soupeře. Mohou být buď s "otevřeným" nebo s "uzavřeným" / chráněným palcem. Modely určené spíše pro tréninkový sparing mají většinou maximální vycpávku přes klouby, alespoň částečnou ochranu palce a dobrou fixaci zápěstí pomocí omotávací manžety. Zápasové rukavice jsou "odlehčenější" s volným palcem.

 

pytlovky

 

Speciálním druhem rukavic určeným pouze pro trénink na boxovacím pytli či lapách jsou tzv. "rukavice pytlovky". Na rozdíl od sparingových rukavic mají tenčí ochranou vrstvu, plošší tvar pro maximální kontakt s pytlem a speciálně tvarovanou vycpávku, která uchrání klouby a celou ruku pohlcením nárazů. Vnitřní bavlněný materiál skvěle saje pot a zároveň umožňuje dobrou prodyšnost. Zapínají se klasicky na elastický nebo pevný suchý zip, který fixuje zápěstí a zamezuje jeho možnému zranění. 

 

 

 

 

Volba velikosti:

Důležitá je volba hmotnosti / gramáže, která se uvádí zkratkou oz (unce). Jedna unce je přibližně 28 g. Gramáže 8 oz a méně používají především ženy a děti, standardem i do zápasů je 10 oz a hmotnost 12 oz či více (14,16,18) se používá hlavně na trénink. 
 

Hmotnost rukavice odpovídá částečně i její velikosti, čím vyšší rukavice, tím větší prostor rukavice poskytuje i uvnitř. Doporučujeme určitě ještě zakoupit bandáže, které vám zajistí zpevnění a ochranu vašich kloubů na ruce.

Pro boxerské zápasy ale doporučujeme zakoupit klasické 10oz bez ohledu na hmotnost.

 

VELIKOSTI RUKAVIC - rozměry jsou pouze orientační, vždy se ujistěte u svého trenéra jaké rukavice potřebujete k Vašemu sportu!

 velikosti rukavic

tabulka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výběr velikosti u MMA rukavic:

Orientační tabulka velikosti rukavice pro muže:

 • velikostní tabulka muži S/M kolem dlaně 20 cm, k zápěstí výška 19 cm, okolo zápěstí 18 cm 
 • velikostní tabulka muži L/XL kolem dlaně 24 cm, k zápěstí výška 22 cm, okolo zápěstí 20 cm 

 

Orientační tabulka velikosti rukavice pro ženy:

 • velikostní tabulka ženy S/M kolem dlaně 18 cm, k zápěstí výška 17 cm, okolo zápěstí 15 cm  
 • velikostní tabulka ženy L/XL kolem dlaně 19,5 cm, k zápěstí výška 19 cm, okolo zápěstí 16 cm 

 

 

Materiál rukavic

Boxerské rukavice:

 • Materiál, použitý na výrobu rukavic, předurčuje jejich cenu a zároveň životnost a odolnost při méně či více intenzivním tréninku. 
 • Rukavice z umělého materiálu (PU) jsou nejlevnější a vhodné pro začátečníky. Dále jsou rukavice střední kvality, které jsou částečně z umělé kůže a z kůže pravé. Nejvíce namáhaná horní část je z kůže, zbývající části jsou z umělé kůže.
 • Celokožené rukavice z pravé kůže nejvíce vydrží (jedná se o vyšší modely), ale také jsou nejdražší. Tyto druhy rukavic nakupujte v případě, že pravidelně trénujete nebo se chcete bojovým sportům věnovat závodně.

 

Ultimátní a MMA rukavice:

 • Ultimátní a MMA rukavice jsou prstové a koncipované tak, aby dostatečně chránily klouby, ale zároveň umožňovaly prstům volnost úchopu soupeře. Mohou být buď s "otevřeným" nebo s "uzavřeným" / chráněným palcem. Dlaň může být vyříznutá, pokrytá rukavicí částečně (menší otvor) nebo zcela. Modely určené spíše pro tréninkový sparing mají většinou maximální vycpávku přes klouby, alespoň částečnou ochranu palce a dobrou fixaci zápěstí pomocí omotávací manžety. Zápasové rukavice jsou "odlehčenější" s volným palcem. Výběru velikosti věnujte velkou pozornost, tak aby opravdu seděly, protože, pod MMA rukavice se již zpravidla nepoužívají omotávací bandáže. Hmotnost MMA rukavic bývá mezi 4 - 6 oz (uncemi) a kvalitnější modely ji mají vždy přesně vyznačenou.
 • Materiálem může být umělá kůže (PU) vhodnější pro začátečníky, kteří nechtějí příliš investovat. Vyšší kožené modely jsou určeny zkušenějším a intenzivně trénujícím borcům a bojovníkům do zápasů.
   

Pytlové rukavice:

 • Pytlové rukavice mohou mít materiál buď umělá kůže (PU), takové rukavice pytlovky jsou levnější a vhodné pro začátečníky nebo kůže pravá pro pravidelný intenzivní trénink. Pokud mají přesnou gramáž, jedná se většinou o 8 oz. Velikosti pytlovek se označují klasicky (např. M, L, XL). Použití boxerských bandáží je opět vysoce doporučeno, vyjímkou mohou tvořit pytlovky prstové.

 

Údržba boxerských rukavic

Boxerské rukavice nechte po každém použití dobře osušit a poté je uložte v suchu a chladu. Vnitřek lépe vyschne, pokud rukavici navlečete např. na dřevěný trn. Rychlou údržbu povrchu rukavice lze provést navlhčeným hadrem. V rámci občasné větší údržby je nutno použít přípravky přímo na kůži, které zachovávají její plasticitu i barevnost. Pro odstranění nečistot nepoužívejte kartáč a nikdy rukavice neperte v pračce! Chraňte je také před přímými zdroji tepla (nesušte na radiátoru) a neodkládejte je dlouhodobě na prudké slunce.

 

Boxerské příslušenství

Pokud chcete opravdu boxovat samotné rukavice a pytel rozhodně nestačí. Je potřeba si časem pořídit i boxerské doplňky ve formě lap, chráničů na zuby, bandáží (omotávek) či chrániče hlavy. Jedině tak můžete trénovat na maximum bez rizika zranění při tréninku či zápasu. Proto ani tuto část nepodceňte pokud chcete opravdu dělat pokroky!

 

 

 

zuby

Chrániče zubů

Chrániče zubů nabízíme bud ve formě SINGLE, který patří k těm neprodávanějším a chrání "jen" horní patro. Další variantou je DOUBLE, který chrání obě patra, nicméně se v něm dýchá o něco hůř, proto není tolik do zápasů vyhledávaný. Poslední variantou je tzv JUNIOR, který je určen pro mladší děti pro které jsou klasické chrániče zubu příliš velké. 

Chránič vložíte do vroucí vody, tak aby gumová hmota lehce změkla a následně po krátkém vychladnutí vytvarujete v puse dle vašich zubů. Poté stačí chránič zchladit ve studené vodě či ledu, aby chránič odpovídal přesně vašemu skousnutí (vždy bývá u produktu přiložený jednoduchý návod na vytvarování).

 

boxerská přilba

 

Boxerské přilby na hlavu

Nedílná součást amatérského boxu jak v tréninku, tak i zápasu. Helma Vám skvěle ochrání obličej a zaručí, že v zápasu můžete snést takřka všechny údery. Doporučujeme zejména pro začínající boxery. Přilba může mít mnoho verzí od základní vyobrazené na obrázku až po verze s ochranou temene a mřížkou přes ústa. 

Vše je o konkrétním sportu, který provozujete a jak jste zvyklý, ale někdy s více ochrannými prvky může být zhoršená viditelnost při tréninku se sparringem apod.

 

 

bandáže

 

Bandáže (omotávky)

Omotávky neboli bandáže neodmyslitelně patří k boxerskému vybavení jak v tréninku, tak zápase. Skvěle vyplní prostor v rukavici, aby vaše ruka byla maximálně stabilní a ochrání Vaše klouby při úderech. V nabídce máte všechny možné délky či dokonce i návleky na ruce, které se nemusí motat.

 

 

 

 

lapa

 

Boxerské lapy
Lapy jsou skvělá pomůcka pro trénování kombinací úderů a kopů. Tento vytvarovaný návlek na ruku skvěle poslouží jako cviční terč na údery při tréninku. Zatímco do pytle můžete natrénovat hrubou sílu, tak zde můžete zlepšit se svým sparringem Vaše kombinace a přesnost úderů ve Vašem tréninku. 

Dále samozřejmě máme v nabídce ochranné prvky jako suspenzory, chrániče holení apod.

 

 

 

 

Široký sortiment námi nabízených modelů najdete v našem eshopu v sekci boxovací rukavice.

S výběrem boxovacího pytle vám pomůže následující článek o boxerských pytlech.

Pokud by jste s výběrem boxerských rukavic potřebovali poradit, neváhejte se obrátit na naše prodejce, kteří jsou vám k dispozici v pracovní dny od 9,00 do 18,00 hodin na naší zákaznické lince 602 119 550

 

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru vašich rukavic a věříme, že vám pomůžou dosáhnout vašich cílů.  Váš specialista na fitness - Fitham.cz

 

Fitness prodejna LiberecFitness shop Liberec

 

 

 

 

 

Navštivte naše pobočky, naši specialisté Vám rádi poradí
Nevíte si rady s nákupem?
Navštivte nákupního rádce Prohlédněte si rady a tipy na nákup
Zavolejte nám Rádi Vám telefonicky poradíme 602 119 550
Zanechte nám na sebe kontakt Také nám můžete na sebe zanechat telefonní číslo a my Vám zavoláme zpět