Prozkoumejte okolní cyklostezky na elektrokolech pro rok 2024, vydejte se na výlet do přírody, nebo si zahrajte stolní tenis na zahradě. My jsme na léto připraveni, a vy?
Benefit icon Doprava ZDARMA nad 2000Kč Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezeme a smontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záruční i pozáruční Benefit icon PŘES 100 ZNAČEK V NABÍDCE více jak 40 000 ks skladem Benefit icon Odeslání v den
objednání do 15 h

Chyby při cvičení na závěsných systémech

V předchozí kapitole jsme se podívali na možností zvýšení intenzity cvičení na posilovacích závěsných systémech, s čímž úzce souvisí dnešní téma a to možné chyby, kterých se cvičenci při cvičení na TRX dopouštějí. 

 

 

TRX vyžaduje přesné pohyby v dokonalém sladu těla i samotného závěsu, kde nehrozí vystavení se zdravotnímu riziku. Při některých zdravotních obtíží se dokonce cvičení na TRX nedoporučuje. Chyby také můžou vyplynout z několika věcí na které si musí člověk u cvičení dát pozor:

  • necvičit při bolestech zad

  • dostatečně zpevnit trup

  • přetížení bederní oblasti při obtížnějších nebo déletrvajících cvicích (déle než 30 sekund)

  • nezačínat hned s těmi nejtěžšími cviky (začít postupně od základních)

 

Nesprávné provedení cviku v jeho počátku

První a základní věcí přo cvičení na TRX je uvedení těla do správné polohy ze které cvičenec provede dokonale daný cvik. Celý cvik by měl být plynulý a nemělo by docházet k trhaným pohybům, které ohrožují zdravoitní stav cvičence zejména v oblasti zad.

 

Přecenění svých sil

První 2 až 3 opakování cviku se mohou ze začátku zdát příliš snadná, nicméně s přibývajícím časem a počtem opakování se plynulost zhoršuje a projevuje se to na špatné technice. Je proto lepší snížit obtížnost (snížit úhel těla nebo změnit výchozí polohu vzhledem k bodu ukotvení) a to i za cenu snížení rozsahu pohybu. Na prvním místě je správná technika!

 

Prověšené TRX

Maximální účinnosti daného cviku se dosáhne nejlépe v případě když je pohyb plynulý a řízený po celou dobu průběhu. Procvičovaná svalová partie by měla být během celé série cviku v kontrakci. Toho lze dosáhnout pouze v případě, kdy budou popruhy TRX stále napnuté. Negativním projevem jsou trhavé pohyby, kdy se cvičenec vyšvihne a skončí ve zcela svislém postavení s prověšeným TRX.

 

Kontakt popruhů s částmi těla

Poměrně frekventovanou chybou, kterou lze často vidět, je případ, kdy se popruhy při provádění cviku „otírají“ o paže nebo o hlavu cvičence. Pro správné provedení cviku je proto nutné jednoduše vytočit ruce do takové pozice, aby k takovémuto kontaktu nedocházelo. Obvykle se jedná o případ, kdy cvičenec zvolil příliš vysokou obtížnost cviku a při dalších opakováních již není schopen udržet správné postavení. V tomto případě je důležité snížit obtížnost cviku.

 

„Houpání“ na patách

U některých cviků tzv. houpání na patách signalizuje docházející síly cvičence, který si tímto nepatrným pohybem cvičení ulehčuje. Jedná se zejména o cviky, kdy k TRX stojíme čelem (rozpažky, bicepsový přítah atd.).

 

Držení těla rovině

Při cvičení by se měl cvičenec vždy snažit o tzv. pozici prkna, kdy je tělo v rovině nebo lehce nad ní. Velkou chybou je pak prohýbání páteře při které se minimalizuje účinnost cviku. Při této chybě se propadají hýžďové svaly a jsou nadmíru zatěžovány vzpřimovače páteře.

 

Nevyužívání žlutách značek na závěsném systému

Žluté značky na popruzích slouží jako pomůcka k nastaneí správné délky TRX. Jednotlivé cviky vyžadují různou délku popruhů, důležitým faktorem je zde také výška cvičence. Značky vyznačují buď maximální délku popruhu, dvě žluté značky označují kratší variantu a nejkratší variantu označuje žlutá značka. 

 

Nesprávné provedení cviku v jeho zakončení

V rámci cviku by měl cvičenec vzít v potaz své fyzické schopnosti, svou váhu a působení gravitace. Všem těmto atributům by měl přizpůsobit svou tréninkovou jednotku. Když cvičenec začne v konečné fázi pociťovat pocit únavy jr důležité oddálit své tělo a zejména dolní končetiny od bodu uchycení, zatěž se sníží a je možné plynule dokončit pohyb.

 

 

 

                                             Další kapitola článku   >>> 
Navštivte naše pobočky, naši specialisté Vám rádi poradí
Nevíte si rady s nákupem?
Navštivte nákupního rádce Prohlédněte si rady a tipy na nákup
Zavolejte nám Rádi Vám telefonicky poradíme 602 119 550
Zanechte nám na sebe kontakt Také nám můžete na sebe zanechat telefonní číslo a my Vám zavoláme zpět